Zalety i zastosowanie wciągarek przejezdnych

Wciągarki przejezdne to dźwignice przystosowane do pionowego podnoszenia ładunków. Ładunek podnoszony jest za pomocą liny lub łańcucha i zaczepiany na element chwytny, np. hak, a następnie przenoszony w pionie. Wciągarki przejezdne mogą być napędzane ręcznie lub elektrycznie. Gdzie najczęściej wykorzystywane są wciągarki przejezdne i jakie są ich najważniejsze zalety?

wciągarka

 

Zalety wciągarek przejezdnych

Dobrej jakości wciągarki przejezdne wykonane są ze stali najwyższej jakości, która gwarantuje ich długą i stabilną pracę. Posiadają zwartą i kompaktową budowę, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Możliwy jest ich montaż na każdym rodzaju toru jezdnego, są więc konstrukcjami uniwersalnymi oraz niewymagającymi dodatkowego dostosowania urządzenia, na którym zostaną zainstalowane. Ich montaż nie wymaga także specjalnego oprzyrządowania, a same wciągarki są proste zarówno w obsłudze, jak i w instalacji. Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do tego, jak to zrobić, warto zwrócić się do ich producenta – np. krakowskiej firmy Vomet.

Charakteryzują się także niską wagą, przez co nie stanowią nadmiernego obciążenia dla całej konstrukcji. Dobrej jakości wciągarki przejezdne posiadają także odpowiednie zabezpieczenia, które pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo oraz jakość ich obsługi. Zabezpieczenia montowane są na hakach, a same wciągarki przejezdne wyposażone są w hamulec, który pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo ich codziennej eksploatacji. Istotną zaletą wciągarek przejezdnych jest także minimalny koszt ich eksploatacji.

Zastosowanie wciągarek przejezdnych

Wciągarki przejezdne mogą być napędzane zarówno elektrycznie, jak i pneumatycznie. Ten drugi rodzaj urządzeń jest stosowany głównie na liniach montażowych oraz we wszystkich miejscach, w których istnieje zagrożenie wybuchem. Wciągarki przejezdne elektryczne z kolei znalazły swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest pionowe podnoszenie oraz swobodne przemieszczanie ładunków wzdłuż belki jezdnej. Wykorzystywane są np. na torach jezdnych, w suwnicach, w żurawiach oraz we wciągarkach bramowych. Nadają się do eksploatacji właściwie w każdej dziedzinie przemysłu, często stosowane są także w centrach logistycznych oraz na budowach. Mogą być użytkowane zarówno we wnętrzu budynków, a więc np. w halach produkcyjnych, jak i na otwartych przestrzeniach, np. na placach budowy. Zapewniają pełną sprawność swojego działania w zakresach temperatur od -20 do +40 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności powietrza dochodzącej do 80% przy temperaturze +20 stopni Celsjusza.

śr. ocena 5 / głosów 1