Zalety agregatów prądotwórczych z automatyką

Agregat prądotwórczy z automatyką gwarantuje bezobsługowy start agregatu w przypadku zaniku napięcia w sieci. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla firm i organizacji, w których nagła przerwa zasilania może spowodować straty finansowe, takich jak np.: szpitale, firmy IT, banki oraz firmy dostarczające usługi teleinformatyczne. Dzięki agregatowi z automatyką wystarczy jedynie pamiętać o dolewaniu paliwa, a przerwy w dostawie energii nam nie grożą.

agregaty-pradotworcze

Sieć energetyczna w Polsce jest od lat niemodernizowana, dlatego ostatnio coraz częściej zdarzają się przerwy w dostawach prądu. Powoduje to nie tylko ryzyko uszkodzenia urządzeń podłączonych do sieci (spowodowanego nagłym odcięciem zasilania), ale także utraty danych albo wyłączenia sprzętu ratującego życie (w szpitalach). Aby temu zapobiec, stosuje się agregaty z automatyką. Urządzenia te, w przypadku wykrycia braku napięcia, włączają się samoistnie i zasilają odbiorniki. Dzięki temu nie musimy się obawiać awarii sieci i mamy zapewnione niezależne źródło zasilania.

Wszystko pod kontrolą

Działanie agregatu z automatyką jest stosunkowo proste. Automatyka działająca w systemie z agregatem przez cały czas monitoruje parametry sieci, włączając urządzenie przy zaniku napięcia i wyłączając je po jego powrocie – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Ramirent.

Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko automatyczny start, ale także wygoda, ponieważ możemy monitorować wszystkie parametry agregatu. Automatyka pozwala nam także sterować pracą samego urządzenia, np. programując jego start albo opóźnienie startu.

Nie tylko autostart

Należy jednak pamiętać, że automatyka w agregacie to nie tylko autostart. To także specjalny panel, który pozwala sterować urządzeniem i jego funkcjami. W skład panelu powinny wchodzić – moduł zarządzania i zabezpieczania silnika, miernik do monitorowania podstawowych parametrów sieci, układ prostowniczy do ładowania akumulatora z sieci i wyłącznik awaryjny.

Agregat może być również wyposażony w system alarmu olejowego. System ten czuwa nad bezpieczną pracą agregatu. Jego zadaniem jest odcięcie zapłonu przy wykryciu zbyt małej ilości oleju w zbiorniku. Jak widać dzięki automatyce mamy nie tylko zagwarantowane włączenie agregatu, ale też możemy śledzić jego pracę.

Jeżeli nasz agregat nie służy wyłącznie do użytku domowego, doradzamy, żeby nie oszczędzać na jego zakupie. Rzecz w tym, że zakup agregatu do profesjonalnego wykorzystania to inwestycja na lata, a wybierając agregat z automatyką możemy w pełni zautomatyzować działanie awaryjnego zasilania i sterować jego parametrami, co jest bardzo ważne w sytuacji kryzysowej.

śr. ocena 5 / głosów 5