Zakup spawarki. Czy marka ma znaczenie?

Minęły czasy, kiedy zakup sprzętu nie stanowił problemu, bo w sklepach nie było praktycznie żadnego wyboru. Teraz, niezależnie od tego, czego potrzebujesz, możesz wybierać spośród dziesiątek modeli i marek. No właśnie – czy marka rzeczywiście ma tak duże znaczenie przy zakupie różnych urządzeń, np. spawarek? I na jakie inne czynniki warto zwrócić uwagę?

Markowa spawarka – czy warto?

Niektórzy ludzie bardzo lubią markowe produkty, inni uważają, że zakup urządzenia znanego producenta to zbędny wydatek. Prawda jest jednak taka, że jeśli jakaś firma zasłynęła popularnością na rynku i od wielu lat cieszy się sympatią, to musi w niej być coś wyjątkowego.

Chociaż cena markowych produktów bywa wyższa, to często idzie ona w parze z wysoką jakością, w którą warto zainwestować. Potwierdzają to opinie zadowolonych klientów. Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę to, że w przypadku posiadania spawarki, być może konieczna będzie jej naprawa lub wymiana pojedynczych części. Dużo łatwiej znaleźć serwis lub pasujące elementy zamienne dedykowane urządzeniu konkretnej firmy. Dlatego też nie ulega wątpliwości, że marka może stanowić ważny czynnik podczas zakupu spawarki.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Chociaż wybór markowej spawarki może być dobrym pomysłem, to przecież nie tylko producent danego urządzenia ma znaczenie. Należy wziąć pod uwagę również inne parametry spawarki. Jednym z nich jest rozmiar urządzenia.

Niektóre spawarki można łatwo przenosić, inne natomiast mają swoje stałe miejsce. Profesjonalne urządzenia są szczególnie dużych rozmiarów, czasem wyposaża się je nawet w szuflady lub półki. Do przewożenia spawarek mniejszych rozmiarów można natomiast dokupić wózek.

Kolejną kwestią jest zasilanie. Przed zakupem spawarki należy sprawdzić, jaka sieć występuje w budynku: jednofazowa czy trójfazowa. Do pierwszej można podłączyć sprzęt 230 V, do drugiej – 400 V. Istotne jest również napięcie prądu. Mniejsze nadaje się do spawarek używanych w celach hobbystycznych, poważniejsze sprzęty potrzebują go więcej.

Podział spawarek

Wyróżnia się trzy rodzaje spawarek w zależności od metody, która jest w nich wykorzystywana. Są zatem spawarki MIG-MAG, MMA i TIG. W pierwszej metodzie wykorzystuje się osłonę gazu. Dobrze sprawdza się ona przy spawaniu metali. W przypadku MMA spawanie ma miejsce dzięki elektrodzie otulonej. Niestety używanie ich wiąże się z koniecznością wymiany elektrody i usuwania żużla, który powstaje podczas pracy. Spawarki TIG umożliwiają natomiast uzyskanie spoiny wysokiej jakości. Wszystkie te urządzenia można kupić np. w sklepie SPAW-TOM. Przy zakupie warto oczywiście wziąć też pod uwagę markę danej spawarki.

śr. ocena 5 / głosów 5