Zakończenia wentylacyjne. Sposoby dystrybucji powietrza

Systemy wentylacyjne zapewniają dopływ świeżego i czystego powietrza do pomieszczeń, a także dbają o to, aby jego wilgotność była optymalna. Ma to znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu codziennego życia. Jest kilka metod dystrybucji powietrza, a co za tym idzie – kilka rodzajów zakończeń wentylacyjnych. Jaki jest wybór i czym charakteryzują się poszczególne typy zakończeń wentylacyjnych?

wentylacja

Jak może być dystrybuowane powietrze z układu wentylacji?

Powietrze, które jest dostarczane do pomieszczenia przez układ wentylacyjny, może być rozprowadzane na kilka sposobów. W zależności od tego, jak duże jest wnętrze, jaki ma kształt, a także jak intensywna powinna być wymiana powietrza, stosuje się jeden z kilku sposobów jego dystrybucji. Wyróżnia się cztery podstawowe drogi przepływu powietrza:

  • Wyporową ­– zakończenie wentylacyjne umieszcza się przy podłodze. Chłodne powietrze napotyka ciepłe obiekty, ogrzewa się i kieruje w górę, skąd jest usuwane przez wywietrznik.
  • Mieszającą – powietrze nawiewane jest z sufitu lub spod okien, skąd równomiernie rozchodzi się po wnętrzu, a po ogrzaniu kieruje się w górę i z dala od źródła chłodnego powietrza – tam jest usuwane.
  • Tłokową – ruch powietrza odbywa się w jednym kierunku, np. od dołu ku górze.
  • Zwarciową – jest ona związana z błędami instalacyjnymi i stanowi zjawisko niepożądane. Dochodzi do niego, gdy droga między nawiewem a wywiewem powietrza jest tak krótka, że powietrze nie dociera do strefy przebywania ludzi.

Nie wiesz, jaki typ przepływu będzie najlepszy u Ciebie? Zostaw to projektantom, np. z Centrowent.

Rodzaje zakończeń wentylacyjnych

Zakończenia wentylacyjne są dostosowane do pożądanej drogi przepływu powietrza, a także do miejsca, w którym mają być instalowane. W zależności od rodzaju zapewniają różną intensywność nawiewu, a także sposoby jego regulacji. Wyróżnia się następujące typy zakończeń wentylacyjnych:

  • Nawiewniki ścienne – mają postać kratek z poziomymi lub pionowymi lamelami, mocowanymi na stałe albo obrotowymi.
  • Nawiewniki dyszowe.
  • Zawory wentylacyjne – zaliczają się do nawiewników sufitowych. Zapewniają promieniowy, ukierunkowany przepływ powietrza dzięki obrotom płytki czołowej. Możliwe jest kontrolowanie zasięgu strumienia powietrza.
  • Anemostaty – dzielą się na te o kształcie czworokątnym oraz okrągłym. Zaliczają się do nawiewników sufitowych. Nawiewają powietrze poziomo. Anemostat prostokątny może służyć także jako urządzenie wyciągowe. Anemostat okrągły może służyć nie tylko do wentylowania i chłodzenia, ale też ogrzewania pomieszczenia.
  • Nawiewnik sufitowy wirowy – dzięki wirnikowi zapewnia szybkie rozproszenie strumienia powietrza przy niskiej prędkości obrotów. Wyszczególnia się podtyp nawiewników wirowych przeznaczony do sufitów podwieszanych.
  • Nawiewnik łezkowy – to rodzaj zakończenia sufitowego. Zapewnia od 1 do 4 kierunków nawiewu, może generować wiązkę wirową. Jego zaletą jest duża swoboda regulacji strumienia.
śr. ocena 5 / głosów 5