Z jakich elementów składa się konstrukcja głębosza?

Głębosz to maszyna rolnicza, od której wiele zależy. W niektórych przypadkach trudno wyobrazić sobie bez niej efektywne zbiory. Składa się z wielu praktycznych elementów, tworzących wyposażenie podstawowe oraz z części dodatkowych, które można dokupić opcjonalnie dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów prac w polu. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu i dlaczego jest tak ważne? Jak wygląda konstrukcja przykładowego głębosza?

Głębosz rolniczy

Głębosz rolniczy – charakterystyka

Głębosz to maszyna, która pomaga w utrzymaniu dobrego stanu gleby. Przy jego wykorzystaniu przeprowadza się tzw. głęboszowanie, czyli uprawę specjalną o głębokości większej niż 40 cm. Urządzenie jest przeznaczone do kruszenia oraz spulchniania gleby dla polepszenia jej właściwości fizycznych i biologicznych.

Jeśli chodzi o parametry techniczne i użytkowe, to w poszczególnych modelach można spotkać się z regulowaną głębokością pracy na tylnym wale. Standardowe zapotrzebowanie mocy w przypadku głębosza wynosi od 70KM do 260KM, a szerokość robocza to 2,2 m, 2,95 m, 3,7 m – tłumaczy specjalista z firmy Armasz , która jest polskim producentem maszyn rolniczych.

Głęboszowanie może być użytkowane w systemie orkowym i bezorkowym lub traktowane jako dodatkowy zabieg, wdrażany wszędzie tam, gdzie gleba jest nadmiernie zagęszczona. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że zagęszczenie gleby odbija się niekorzystnie na jej nawodnieniu.

Elementy konstrukcyjne głębosza

Zespołem roboczym głębosza są bardzo charakterystyczne zęby zakończone dłutami, które wykonują podczas pracy ruchy postępowe i oscylujące. W tak zwanych głęboszach aktywnych są one napędzane od wału odbioru mocy ciągnika.

W standardowym wyposażeniu głębosza znajdują się między innymi:

  • 3 słupice (przy szerokości 2,2 m),
  • 4 słupice (przy szerokości 2,95 m),
  • 5 słupic (przy szerokości 3,7 m),
  • belka zaczepowa szybkiego i łatwego montażu,
  • wał strunowy.

Ten ostatni służy do równania powierzchni i regulowania głębokości pracy. Wykorzystuje się go jednak także jako oddzielny zespół, który można montować z innymi agregatami.

Elementy wyposażenia dodatkowego

Najbardziej renomowane firmy oferujące sprzęt agrarny dysponują również szerokim asortymentem elementów dodatkowych, które mogą składać się na wyposażenie wspomnianej maszyny. Mowa tutaj o takich częściach jak:

  • wał płaskownikowy,
  • wał o średnicy 460 mm,
  • zabezpieczenie hydrauliczne,
  • kule drenujące.

Warto dopytać u dostawcy, czy jest możliwość wyposażenia się w którykolwiek z powyższych produktów dla uzyskania jeszcze większej efektywności podczas prac w polu.

Jeśli chodzi o wały, to trzeba także wspomnieć o tych pierścieniowych, zębatych i tarczowych, które poza doprawianiem gleby odpowiadają za zagłębienie zębów. W ten sposób unika się zbrylenia, które utrudnia zazwyczaj późniejsze zabiegi doprawiające.

śr. ocena 0 / głosów 0