Wywóz odpadów wielkogabarytowych

Zgodnie z ustawą śmieciową, segregacja różnego rodzaju odpadów jest obowiązkowa. Choć dla wielu opanowanie zasad sortowania śmieci było twardym orzechem do zgryzienia, to w końcu zdecydowana większość Polaków już zrozumiała, na czym ona polega. Inaczej sprawa wygląda z odpadami wielkogabarytowymi. Wyjaśniamy, jak sobie z nimi poradzić.

Czym są odpady wielkogabarytowe?

Odpady wielkogabarytowe to takie, które nie mieszczą się w tradycyjnych pojemnikach na śmieci. Zaliczają się do nich meble i dywany. Kiedy nadchodzi czas wymiany ich na nowe, pojawia się pytanie – co zrobić z tymi przedmiotami, których już nie chcemy?

Nieświadomość w kwestii wywozu odpadów wielkogabarytowych jest fatalna w skutkach. Aby zobaczyć je na własne oczy wystarczy przejść się do pobliskiego lasu, z których wiele osób robi wysypisko dla śmieci o dużych rozmiarach. Nie przeszkadza im nawet fakt, że jest to nielegalne – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę ZUZPER.

Kto odpowiada za wywóz odpadów wielkogabarytowych?

Warto wiedzieć, że tak, jak zajmują się one zwykłymi śmieciami, tak gminy muszą raz na jakiś czas zapewnić mieszkańcom możliwość wyrzucenia odpadów wielkogabarytowych. Kiedy stwarzają taką okazję, każdy mieszkaniec danej gminy może przynieść niepotrzebne meble i inne odpady o większych gabarytach. Jeśli nie chce wam się czekać na zorganizowany wywóz odpadów wielkogabarytowych, to niepotrzebne meble można oddać specjalnie wydelegowanemu do tego transportowi.

Jak wygląda odbiór odpadów wielkogabarytowych?

Odbiór odpadów wielkogabarytowych może odbywać się na różne sposoby. W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych, to zazwyczaj są oni proszeni o wystawienie odpadów przed swoimi domami w ten sposób, by można było z łatwością je zabrać.

Jeśli natomiast chodzi o mieszkańców domów wielorodzinnych (bloków itp.), to przeważnie są mają składować odpady w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach, np. w kontenerach obok śmietników. Zwykle takie kontenery czekają pod budynkiem przez kilka dni, aby każdy zdążył skorzystać z okazji i mógł pozbyć się odpadów wielkogabarytowych.

Co nie jest odpadem wielkogabarytowym?

Do odpadów wielkogabarytowych na pewno nie zalicza się gruz, który zostaje po remoncie, choć wiele osób próbuje wyrzucać go razem z takimi śmieciami. Wywozem gruzu zajmują się specjalistyczne firmy.

Odpadami wielkogabarytowymi nie są też drzwi i okna. Przed ich wyrzuceniem należy wyjąć szyby, aby osoba je odbierająca nie skaleczyła się. Wyjęte szyby nie nadają się do recyklingu, dlatego nie mogą trafić ani do zwykłych kontenerów, ani do pojemników na opakowania szklane. Szyby powinny być za to oddane firmie zajmującej się recyklingiem takiego szkła.

śr. ocena 5 / głosów 5