Wytwornice pary. Czym są i jak działają?

Wytwornice pary są to wymienniki ciepła służące szybkiemu wytworzeniu dużej ilości pary wodnej. Mają szerokie zastosowanie, między innymi w elektrowniach atomowych i układach gazowo-parowych. Jednak przeciętny użytkownik najczęściej może spotkać się z nimi w prasowalniach czy nawet we własnym domu – w stacji parowej, w którą bywają wyposażone żelazka.

Budowa wytwornicy pary

Typowa wytwornica pary, niezależnie od jej zastosowania i gabarytów, ma budowę opłomkową. Oznacza to, że jest wyposażona w długą wężownicę, przez którą przepływa woda. Ciecz jest poddawana działaniu wysokiej temperatury pochodzącej z gorących spalin wytworzonych w wyniku spalania paliwa.

Woda może być również podgrzewana elektrycznie do temperatury wrzenia. W momencie, kiedy ją osiągnie, jest kierowana do przewodów parowych, które pozwalają parze wodnej wydostać się na zewnątrz urządzenia. Jak wyjaśnia specjalista z firmy SINTEX z Poznania, zajmującej się sprzedażą urządzeń krawieckich, istotą działania wytwornic pary jest możliwość wytworzenia dużej ilości pary w krótkim czasie. To sprawia, że to urządzenie doskonale sprawdza się w prasowalniach, a ich niewielkie wersje, w użytku domowym. Wysoka temperatura i wilgotność, którym poddaje się tkaninę lub dzianinę pozwala na wyprostowanie włókien i nadanie im właściwej formy. Jest to niezbędne, aby krojenie materiału w szwalniach zostało przeprowadzone prawidłowo.

Zastosowanie wytwornic pary

Wytwornice pary stosowane w krawiectwie i prasowalniach znacznie przyspieszają i ułatwiają przywrócenie materiałom pożądanej formy. Zastosowanie pary wodnej pozwala przywrócić gładkość nawet problematycznym materiałom, takim jak len czy gruba bawełna, co byłoby niezwykle trudne przy użyciu tradycyjnego żelazka. Takie urządzenia oferują możliwość regulacji ciśnienia pary oraz nagrzewają się bardzo szybko. Są niezbędnym wyposażeniem zakładów krawieckich, szwalni i prasowalni.

W szwalniach wykorzystuje się przeważnie urządzenia jednostanowiskowe, w których dodatkowe wyposażenie stanowi żelazko przemysłowe. Skuteczne prasowanie jest niezbędnym etapem tworzenia wykroju odzieży, ponieważ jedynie materiał o idealnej gładkości może zostać precyzyjnie skrojony i przeznaczony do szycia. Wytwornice pary różnią się od siebie pod względem mocy roboczej, ciśnienia, jakie można uzyskać, a także sposobu pobierania wody. W zakładach, w których te maszyny są stale eksploatowane, zwykle wykorzystuje się wytwornice z automatyczną pompą wodną, która nie wymaga ręcznego napełniania zbiornika.  Urządzenia są wyposażone w różnego typu systemy bezpieczeństwa, które chronią użytkowników przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury.

śr. ocena 0 / głosów 0