Wynajem HDS. Na co zwrócić uwagę?

Urządzenia dźwignicowe to sprzęt niezbędny przy wielu pracach budowlanych, remontowych, konserwatorskich, instalatorskich i innych. Dla większości firm zakup własnego sprzętu jest nieopłacalny ze względów na ograniczone zapotrzebowanie – w takich sytuacjach pozostaje skorzystanie z usług firm wynajmujących. Na co należy zwrócić uwagę przy wynajmie hydraulicznego dźwigu samochodowego?

Koszt wynajmu

To jedna z pierwszym rzeczy, którą sprawdzamy przy wynajmie jakiegokolwiek sprzętu – urządzenia dźwignicowe nie są w tej kwestii żadnym wyjątkiem. Poza samą kwotą warto zwrócić uwagę na szczegóły rozliczenia, na przykład jakiego wymiaru czasowego ono dotyczy (czy wynajmujemy dźwig na godziny, czy na całe dni), co obejmuje cena (czy jest w nią wliczony koszt paliwa oraz wynajem operatora). Przed zdecydowaniem się na usługę warto skontaktować się z wypożyczalnią, by zapoznać się ze szczegółami rozliczenia.

Parametry techniczne HDS

Przed wynajęciem dźwigu powinniśmy upewnić się, że będzie on adekwatny do zadań, które planujemy z jego pomocą wykonać. W tym celu musimy sprawdzić jego parametry techniczne, przede wszystkim udźwig, a także wysokość i zasięg podnoszenia. Dzięki temu unikniemy sytuacji, kiedy wynajęty dźwig ulega uszkodzeniom, ponieważ podnoszony ładunek okazuje się zbyt ciężki.

Stan techniczny pojazdu

Dźwigi samochodowe i inne urządzenia dźwignicowe mogą zostać dopuszczone do użytku tylko i wyłącznie wtedy, gdy ich stan nie budzi żadnych zastrzeżeń – są w pełni sprawne i przeszły pomyślnie kontrole techniczne. Jeśli już po wynajęciu pojazdu i jego przybyciu na miejsce wykonywania danych prac zauważymy, że dźwig jest zaniedbany, nie pracuje tak jak należy, powinniśmy kazać natychmiast przerwać wykonywanie zadania i skontaktować się z wypożyczalnią. Pamiętajmy, że uszkodzony dźwig stanowi bardzo poważne zagrożenie dla ludzi i obiektów znajdujących się w jego pobliżu.

Renoma wypożyczalni

Firma, która udostępnia nam swoje urządzenia dźwignicowe powinna być przedsiębiorstwem działającym legalnie i posiadającym stosowne uprawnienia. Zlecenie wynajmu powinno zostać potwierdzone umową między nami a firmą wynajmującą sprzęt oraz fakturą, stanowiącą dowód zapłaty za wykonaną usługę. Warto również zwrócić uwagę na nieformalnie kwestie związane z działalnością firmy, czyli między innymi jej renomę – opinie innych klientów oraz staż na rynku. Jedną z firm, która cieczy się dużym uznaniem jest istniejące i działające od 2009 roku przedsiębiorstwo Mobil Serwis. Poza hydraulicznymi dźwigami samochodowymi oferuje ono swoim klientom szeroki wachlarz sprzętów budowlanych na wynajem. 

śr. ocena 5 / głosów 5