Wydajność młotów hydraulicznych. Od czego zależy?

Młoty hydrauliczne są maszynami niezbędnymi w wielu obszarach wymagających zastosowania specjalistycznego sprzętu: w górnictwie odkrywkowym i podziemnym, a także w inżynierii lądowej, gdzie przydają się przy drążeniu tuneli i wykopywaniu oraz burzeniu budynków. Nie mamy jednak do czynienia z „klonami”, bo urządzenia tego typu są różne, by mogły spełniać zróżnicowane zadania. Młot młotowi nierówny, więc […]

młot hydrauliczny

Młoty hydrauliczne są maszynami niezbędnymi w wielu obszarach wymagających zastosowania specjalistycznego sprzętu: w górnictwie odkrywkowym i podziemnym, a także w inżynierii lądowej, gdzie przydają się przy drążeniu tuneli i wykopywaniu oraz burzeniu budynków. Nie mamy jednak do czynienia z „klonami”, bo urządzenia tego typu są różne, by mogły spełniać zróżnicowane zadania. Młot młotowi nierówny, więc sprawdźmy, co decyduje o ich wydajności.

Młoty hydrauliczne – co to takiego?

Młoty hydrauliczne stały się w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat bardzo częstym rozwiązaniem przy wykonywaniu prac wydobywczych i wyburzeniowych. Rozbijanie skał i dużych brył wymaga ogromnej mocyi wyzwolonej energii. Dawniej do tego rodzaju prac były używane najczęściej materiały wybuchowe, jednak przy wielu z nich byłyby one po prostu bezużyteczne i groźne, bo np. wydrążenie tunelu, które jest jak najbardziej możliwe dzięki użyciu młota udarowego na wysięgniku koparki (i to w dokładnie taki sposób, jaki jest oczekiwany), nie obyłoby się bez skutków ubocznych, gdyby zastosowano materiały wybuchowe. Koparka i młot hydrauliczny to bardzo często spotykany duet chociażby przy okazji wyburzania budynków. Taka konstrukcja gwarantuje bardzo dużą precyzję pracy przy jednoczesnej sile i energii wyzwalanej przez młot hydrauliczny, który tę pracę znacznie przyspiesza. Tempo robót musi być szybkie, a wyburzanie – sprawne.

Od czego zależy wydajność młotów hydraulicznych?

Producenci młotów hydraulicznych, np. Arrowhead, oferują różnego typu urządzenia – zarówno ze względu na przeznaczenie, jak i parametry. Dostępne są młoty hydrauliczne do minikoparek, miniładowarek, koparko-ładowarek, koparek oraz do wbijania pali. Wydajność młotów hydraulicznych i ich przeznaczenie są nierozerwalnie ze sobą związane. Parametry takie jak: masa robocza, energia uderzenia, ciśnienie robocze czy też waga młota sugerują, do jakich prac nadaje się młot hydrauliczny.

Przykładowo: młot hydrauliczny do minikoparek ma dziesięciokrotnie mniejszą energię uderzenia od młotów do koparek i podobne proporcje, jeżeli chodzi o wagę samego młota oraz nośnika. Przewagą tego pierwszego jest jednak generowanie o wiele więcej uderzeń na minutę, choć jest to zaleta tylko przy konkretnym zakresie zastosowań. Młoty do minikoparek świetnie sprawdzają się bowiem przy pracach drogowych, gdzie od siły uderzeń ważniejsza jest ich częstotliwość, natomiast młoty do koparek ze względu na swoją moc używane są przy wymagających pracach wyburzeniowych.

śr. ocena 5 / głosów 1