Wybór idealnych sterowników do masownic

Masownice próżniowe to niezwykle przydatne urządzenia obróbcze, znajdujące użytek w profesjonalnych zakładach przemysłu mięsnego. Jak sama nazwa wskazuje, służą one przede wszystkim do masowania przeróżnych rodzajów mięs. Dzięki masownicom, wyroby mięsne nabierają odpowiedniej dla nich elastyczności, bez niepotrzebnego naruszania ich właściwej struktury czy uwalniania białka miofibrylarnego. Masowanie mięsa to proces technologiczny. Jego przebieg zależy w dużej mierze od doboru sterowników do masownic.

masarnia

Na czym polega proces masowania mięsa?

Masowanie mięsa (plastyfikacja) to proces przebiegający w zdefiniowanych, hermetycznych warunkach. Ma on miejsce w specjalnym szczelnym zbiorniku, z wykorzystaniem osypywania grawitacyjnego. Układ łopat w spiralnej formie powoduje, że masowany wsad bez przeszkód porusza się w bębnie – od dekla aż do dennicy i w przeciwną stronę. Wyładunek przebiega w sposób w pełni zautomatyzowany. Należycie pracująca masownica do mięsa przyczynia się do uzyskania wysokiej jakości wyrobów wędliniarskich z praktycznie każdego wsadu mięsa.

Rola sterowników w działaniu urządzeń masujących

Zgodnie z poczynionymi wcześniej uwagami, masowanie mięsa to proces ze wszech miar technologiczny. Z czego to dokładnie wynika? Otóż wszystkie parametry procesu, takie jak kierunek i prędkość obrotów bębna, czas trwania cykli, czas włączenia i wyłączenia oraz podciśnienie w komorze masowania podlegają bezpośredniemu sterowaniu i kontroli za pośrednictwem nowoczesnego mikroprocesora. Sterowniki do masownic sprawiają, że cykl masowania i operacje z nim związane dają się zaprogramować z maksymalną dokładnością.

Dobór sterowników do masownic – gdzie ich szukać?

Pulpity sterownicze zazwyczaj są umiejscawiane na kasetach w przedniej części masownic. Uprzednio dobrane parametry pracy urządzeń masujących można odtwarzać po wielokroć, w zróżnicowanych programach. W razie konieczności, daną operację i parametr da się zmienić przy pomocy konkretnych przycisków na pulpicie. Umożliwia to pełną, płynną kontrolę nad całym procesem masowania. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje sterowników do masownic próżniowych. Bardzo szeroką ofertą w tym zakresie dysponuje np. firma MIKSTER. Więcej informacji można znaleźć w ofercie dostępnej na stronie internetowej mikster.eu.

śr. ocena 5 / głosów 5