W jakich zbiornikach składować wodę pitną?

W większości gospodarstw domowych dostęp do wody pitnej nie stanowi problemu. Wystarczy podłączyć się do sieci wodociągowej lub zainwestować w studnię głębinową. Jednak w niektórych sytuacjach nie ma dostępu do bieżącej wody. Wtedy świetnie sprawdzają się pojemniki przeznaczone specjalnie do przechowywania wody pitnej. Czym się one charakteryzują i w jakich sytuacjach są przydatne?

Kiedy używać zbiorników na wodę pitną?

Być może niektórym wydaje się, że takie zbiorniki to zbędne wyposażenie. Oczywiście – nie korzysta się z nich na co dzień. Ale w niektórych sytuacjach okazują się bardzo przydatne.

Znajdują zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynków – m.in. podczas awarii sieci wodociągowych, na kempingach, w warsztatach, gospodarstwach rolniczych oraz wszędzie tam, gdzie występują okresowe ograniczenia dostępu do wody – wyjaśnia pracownik firmy FHU MiM Zbiorniki, producenta zbiorników.

Jeśli nawet korzysta się z nich rzadko, warto zaopatrzyć się w nie na wszelki wypadek.

Charakterystyka naziemnych zbiorników na wodę pitną

Zbiorniki na wodę pitną najczęściej należą do naziemnych (zbiorniki podziemne stosuje się raczej do przechowywania deszczówki). Są one wykonane z polietylenu. Z powodu wykorzystania metody formowania obrotowego, zbiorniki te nie posiadają szwów ani łączeń, więc są odporne na nieszczelności spowodowane np. przez gwałtowne zmiany temperatur. Dzięki temu, mogą być zdatne do użytku przez długi czas. Można w nich magazynować nie tylko wodę, ale także inne ciecze, takie jak soki, mleko, oleje czy alkohol. Skoro są przystosowane do przechowywania substancji spożywczych, to z pewnością można używać ich również do składowania deszczówki albo płynów takich jak nawozy lub paliwo. Zbiorniki te ułatwiają magazynowanie wody na wypadek pożaru.

Zalety stosowania zbiorników na wodę pitną

Najważniejsze plusy posiadania zbiorników na wodę pitną to: solidne wykonanie oraz możliwość przechowywania różnego rodzaju cieczy, w tym spożywczych. Poza tym są one dosyć lekkie. Cechuje je również praktyczność – zbiorniki nie mają wpływu na właściwości przechowywanych w nich płynów. Są też odporne na korozję i promieniowanie nadfioletowe.

Obecnie wybór zbiorników na rynku jest bardzo duży, dlatego przy zakupie można zwrócić uwagę również na ich estetykę. Zazwyczaj występują w jaskrawych i nasyconych barwach, które nie blakną. Poza tym, instalacja zbiorników nie powinna sprawiać problemów.

śr. ocena 5 / głosów 5