W jakich sytuacjach warto wykonać remont maszyny CNC?

Maszyny CNC to urządzenia do obróbki materiałów, które są sterowane komputerowo. CNC to skrót od angielskiego Computer Numerical Control, czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Są to nie tylko popularne frezarki i tokarki, ale też na przykład maszyny do cięcia laserem światłowodowym, czy maszyny do cięcia plazmą. Kiedy warto wykonać remont maszyny CNC? – Sprawdźmy.

cnc

Nowoczesne maszyny CNC

Maszyny CNC, które dostępne są dziś na rynku, są zdecydowanie bardziej wszechstronne, a przy tym szybsze od swoich poprzedników, a tym bardziej maszyn bez komputerowego sterowania, które często nazywamy konwencjonalnymi. Producenci maszyn dbają o to, by praca z maszyną CNC była wygodna i przy tym jak najbardziej wydajna, a dodatkowo nie wymagała częstych napraw. Wszyscy wiemy jednak, że nie ma rzeczy niezniszczalnych – z czasem potrzebna jest więc drobna naprawa, a czasem kompleksowy remont maszyny. Co ciekawe, dąży się do tego, by maszyna sama mogła się nadzorować i diagnozować dzięki automatycznemu monitoringowi. Dlaczego? Pracownik nie zawsze jest cały czas przy maszynie, ponieważ np. jej działanie zostało zaprogramowane na dłuższy czas, a fachowiec wówczas inne zadania do wykonania. Dane w systemie maszyny są zapisywane, więc możemy w dowolnej chwili do nich zajrzeć i sprawdzić, co działo się z urządzeniem. Nowoczesne systemy monitorowania mogą nawet alarmować nas SMS-em lub wiadomością e-mail o awarii. A co warto wiedzieć o remoncie maszyn CNC? Czy wykonujemy je tylko w sytuacji, gdy jest to bezwarunkowa konieczność?

Generalny remont maszyn CNC

Remont generalny maszyn kojarzy nam się zwykle z sytuacją, kiedy naprawa tylko wybranych elementów nie jest w stanie przywrócić pożądanego stanu pierwotnego. Tylko kompleksowa modernizacja może dać efekty. Jak mówi nam przedstawiciel serwisu maszyn CNC Józef Karkowski z Katowic, nie tylko w takiej sytuacji wykonuje się remont generalny. Generalny remont często pozwala nam dostosować maszyny CNC do zmienionej technologii obróbki, czy nowego asortymentu produkcyjnego. W ten sposób możemy też dostosować maszynę do wymagań bezpieczeństwa pracy albo po prostu podnieść stopień nowoczesności urządzeń. Podnosimy w ten sposób konkurencyjność naszej firmy na rynku. Najczęściej przeprowadzane remonty mechaniczne to na przykład szlifowanie łóż i prowadnic maszyny, jej wrzecienników i wrzecion, czy regeneracja elementów takich jak śruby pociągowe. W niektórych maszynach możemy zmieniać prowadnice ślizgowe na toczne, czy likwidować skrzynie przekładniowe w starych maszynach na rzecz bezpośrednich napędów. Remonty maszyn CNC z pewnością są opłacalne, bo poprawiają ich żywotność, a naszemu przedsiębiorstwu dają większe możliwości.

śr. ocena 0 / głosów 0