W jaki sposób działają mierniki jakości powietrza

Mierniki jakości powietrza, czyli pyłomierze cieszą się coraz większą popularnością w miejscach publicznych i w domach. W związku z dużą ilością smogu zimą wiele osób skarży się na gorszy stan zdrowia albo potrzebuje hospitalizacji. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i chorujące na drogi oddechowe. Na czym polega działanie mierników jakości powietrza? Jak szybko podają wyniki? Dowiesz się tego z lektury.

Jakie zanieczyszczenia znajdziemy w powietrzu?

Powietrze dzielimy na trzy frakcje:

  • frakcję wdychaną w zakresie 30-100 mikrometrów, które przechodzą przez nos, jamę ustną i gardło aż do krtani.
  • frakcję płucną w zakresie 20-30 mikrometrów, która wchodzi przed tchawicę, oskrzela, aż do oskrzelików,
  • frakcję pęcherzyków płucnych w zakresie poniżej 7 mikrometrów, która bierze udział w wymianie gazowej.

O to, co znajduje się w powietrzu, które wdychamy, zapytaliśmy się specjalistę z firmy Emag-Serwis z Katowic:

powietrze jest zanieczyszczone pyłem przemysłowym, mgłą olejową, metalami ciężkimi, kurzem i dymem. Obecnie najwięcej mówi się o dwóch wskaźnikach zanieczyszczenia powietrza: PM 2,5 i PM 10. Te dwa określenia opisują aerozole atmosferyczne o średnicy odpowiednio poniżej 2,5 i 10 mikrometra, które według Światowej Organizacji Zdrowia są najbardziej szkodliwe dla człowieka. Dopuszczalna ilość PM 2,5 i PM 10 w powietrzu jest ściśle określona przez Unię Europejską. Niestety Polska ma duży problem z przestrzeganiem tych norm. Całe szczęście zmienia się to wraz ze zwiększaniem ilości mierników jakości powietrza i informowaniu ludzi o wynikach pomiarów.

Dwie metody mierzenia jakości powietrza – grawimetryczna, automatyczna i fotometr laserowy

Rozmieszczenie różnych mierników jakości powietrza w wielu punktach pozwala na bieżąco monitować poziom pyłów zawieszonych w całej Polsce.

W metodzie grawimetrycznej powietrze jest zasysane przez filtry, które są wymieniane systematycznie co 24 godziny. Następnie zużyte filtry są zabierane do laboratorium, gdzie są ważone, a ich waga jest porównywana do tej sprzed użycia. Na tej podstawie oraz dzięki informacji o prędkości powietrza oblicza się stężenia pyłów w mikrogramach na metr sześcienny.

Metoda automatyczna cały czas przesyła wyniki ilości pyłu oraz zanieczyszczeń do placówek badawczych. Występuje również w wersji przenośnej.

Z kolei metoda fotometru laserowego zasysa powietrze przez pompkę i mierzy jego jakość w komorze pomiarowej. Wynik jest podawany natychmiast na ekranie. Pyłomierz ma dużą moc obliczeniową, a przy tym jest prosty w obsłudze.

śr. ocena 5 / głosów 5