Uchwyty spawalnicze – jak dobrać właściwe?

Spawanie to jedna z podstawowych prac wykonywanych w warsztatach samochodowych czy licznych zakładach produkcyjnych. Skuteczność wykonania danego zadania w dużej mierze zależy nie tylko od umiejętności spawacza, ale również sprzętu, jakim dysponuje – w tym od doboru uchwytu spawalniczego. Podpowiadamy, czym kierować się w wyborze odpowiedniego uchwytu.

Uchwyty chłodzone gazem

Oferta producentów uchwytów jest bardzo szeroka, generalnie jednak uchwyty dzielimy na dwie grupy. Pierwszą z nich stanowią uchwyty chłodzone gazem. Są stosunkowo lekki i tanie, wykorzystuje się je przede wszystkim w mniejszych spawarkach bądź w sytuacji, kiedy istotna jest mobilność sprzętu. Wśród wszystkim modeli tego rodzaju uchwytów największą popularnością cieszą się MB 15, MB 24, MB 25 oraz MB 36 – różnicą między nimi jest moc urządzenia, z którym mogą współpracować.

Istnieje co prawda możliwość podłączenia do automatu spawalniczego dysponującego większą mocą uchwytu do operowania mocami o niższych wartościach, generalnie jednak nie jest to rozwiązanie zalecane – mówi przedstawiciel firmy NortechWiąże się ono bowiem z ograniczeniem mocy automatu. I tak przykładowo uchwyty typu MB 15 zaleca się stosować w połączeniu ze sprzętem, którego maksymalne natężenie prądu wynosi ok 180A, z kolei uchwyty typu 25 mogą być stosowane już przy 250A.

To, jaki model uchwytu wybierzemy zależy w dużej mierze od charakteru wykonywanych prac spawalniczych. Uchwyty dedykowane do mniejszych mocy – takie jak wspomniany MB 15 – sprawdzą się w m.in. w blacharstwie samochodowym oraz przy wykonywaniu niewielkich spawanych konstrukcji, z kolei modele MB 36 o mocy około 350 A mogą być już wykorzystywane nawet w przemysłowej produkcji.

Uchwyty chłodzone cieczą

Te urządzenia są dużo bardziej zaawansowane niż ich gazowe odpowiedniki. Stosuje się jej zwykle przy spawaniu ciągłym, wymagającym natężenia prądy ponad 400 A – w takich warunkach pracy chłodzenie cieczą jest dużo bardziej efektywne. Urządzenia te są droższe i cięższe, niż uchwyty chłodzone gazem, wynika to z ich bardziej rozbudowanej konstrukcji. Ma to jednak również swoje dobre strony, bowiem uchwyty są dzięki temu bardziej wytrzymałe, a ich rękojeść nie nagrzewa się przy dłuższej pracy, co znacząco ułatwia operowanie. Podobnie jak w przypadku uchwytów chłodzony gazem mamy do wyboru wiele różnych typów, z których najpopularniejsze to MB 240, MB 401 oraz MB 501. Różnią się one maksymalnym natężeniem prądu i przez to zastosowaniem. Urządzenia MB 501 przeznaczone są do częstego spawania prądami o natężeniu od 500 do ok 550 A)

śr. ocena 5 / głosów 5