Tarcza diamentowa jako niezawodne narzędzie do cięcia gresu

Od odpowiedniego przycięcia gresu (płytek ceramicznych) będzie zależeć wygląd łazienki czy kuchni. Kluczem do sukcesu jest wybór niezawodnej tarczy do cięcia. Tarcza diamentowa ma wiele zalet, które czynią ją świetnym wyborem przy cięciu gresu. Jakie to zalety? Jaki rodzaj tarczy diamentowej wybrać – z bieżnią ciągłą, segmentową czy uniwersalną? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Spośród tarcz tnących pod względem precyzji cięcia i szlifowania pozytywnie wyróżnia się tarcza diamentowa. Wyróżnia się kilka jej typów: z bieżnią ciągłą, segmentowaną bez szczelin, inaczej zwaną uniwersalną  oraz segmentowaną ze szczelinami. Tarcze diamentowe różnią się również średnicą i grubością. Wśród różnych typów można wybierać między tarczami przeznaczonymi do prac na sucho lub mokro.

Dlaczego tarcza diamentowa jest niezbędnym narzędziem dla glazurnika?

Zalety tarcz diamentowych:

  • Tarcze diamentowe dzięki odpowiedniej strukturze są niezwykle wytrzymałe na obciążenia. Nie są tak podatne na stępienie, jak inne sprzęty tego typu.
  • Tarcza może pracować z różną prędkością, dostosowaną również do grubości i twardości danego tworzywa. Pozwala na szybkie cięcie płytek, dzięki czemu uniknie się wyszczerbień.
  • Tarcza tnie i szlifuje różnego rodzaju materiały od ceramiki i glazury, przez drewno, klinkier, gres, aluminium po kamień, beton i metal. Ma zatem bardzo szerokie zastosowanie.
  • Tarcza jest chłodzona wodą, dzięki czemu podczas cięcia nie wytwarza się pył, który mógłby zabrudzić kafelki.
  • Tarcza diamentowa jest elementem szlifierki kątowej. Do czego służy ta ostatnia? Stosuje się ją do cięcia i szlifowania krawędzi. Dzięki niej płytce można też nadać dowolny kształt. Słowem, szlifierka kątowa ma szerokie zastosowanie.
  • Do przycinania płytek, poza nożem szklarskim oraz przycinarki ręcznej i elektrycznej, służy również piła z tarczą diamentową. Używając modelu z nieruchomą tarczą, należy przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej. W drugim typie, z ruchomą tarczą, aby przyciąć płytkę, należy operować samą tarczą.
  • Poza tym technika diamentowa wykorzystywana w tarczach, jest cicha.

Jaka tarcza diamentowa będzie najlepsza do cięcia gresu?

Zapytaliśmy o to eksperta ze sklepu internetowego Glazurnik-Narzędzia:

Gres jest jednolitą w strukturze płytką ceramiczną, formowaną z glinu, kaolinu, skalenia, szamotu i piasku kwarcowego. Jest materiałem bardzo twardym, a jednocześnie kruchym. Do cięcia gresu idealnie nadaje się tarcza diamentowa z bieżnią ciągłą. Czym się charakteryzuje? Nie posiada tzw. ząbków. Oprócz gresu można nią przecinać glazurę i niektóre odmiany kamienia polowego.

śr. ocena 4.5 / głosów 6