Szlifierki pneumatyczne. Zalety stosowania

Solidna szlifierka to niezbędny element wyposażenia wielu warsztatów samochodowych. Współczesny rynek oferuje cały bogaty wachlarz urządzeń z tej kategorii, różniących się między sobą parametrami technicznymi. Jednak podstawowe zagadnienie, które powinniśmy wziąć pod uwagę dokonując zakupu jednego z nich to rodzaj napędu. W poniższym tekście przedstawimy kilka zalet szlifierek z napędem pneumatycznym.

Jak działają szlifierki pneumatyczne?

Zasada działania szlifierki pneumatycznej jest taka sama jak w przypadku innych narzędzi zasilanych tą metodą.

Do funkcjonowania urządzenie potrzebuje podłączenia do sieci pneumatycznej – mówi przedstawiciel firmy Darkomp –  Po podłączeniu urządzenia do instalacji i uruchomieniu do jego wnętrza wtłaczane jest powietrze pod dużym ciśnieniem – powoduje ono ruch znajdujących się wewnątrz cylindrów, które dodatkowo zwiększają wartość ciśnienia. Wysoka siła kinetyczna powietrza sprawia, że kiedy padnie ono na wirnik, wprawia go w ruch. Ruch wirnika z kolei powoduje obrót wału napędowego, do którego przymocowana jest głowica szlifująca.

Zalety szlifierek pneumatycznych

Korzystanie z szlifierek pneumatycznych i ogólnie innych narzędzi z tej kategorii wymaga wykonania w warsztacie instalacji pneumatyczne, co wiąże się ze sporym kosztem. Jest to jednak inwestycja warta rozważenia, jeśli weźmiemy pod uwagę wiele zalet takiego rozwiązania. Są to między innymi:

  • Prosta budowa – szlifierki pneumatyczne to urządzenia mechaniczne, posiadające znacznie mniej skomplikowaną budową niż ich elektryczne odpowiedniki. A im prostsza budowa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któryś z elementów zużyje się i ulegnie uszkodzeniu. Z tego samego powodu koszty konserwacji i ewentualnych napraw narzędzi są znacznie niższe.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa – używanie szlifierek pneumatycznych wiąże się z dużo mniejszych ryzykiem nieszczęśliwych wypadków, niż w przypadku urządzeń elektrycznych. Dlaczego? Ponieważ są one w całości pozbawione elektrycznych podzespołów, które w każdej chwili mogą zacząć iskrzyć. Należy pamiętać, że jedna iskra wystarczy do spowodowania pożaru, co w przypadku takich miejsc jak warsztaty samochodowe jest zdarzeniem szczególnie niebezpiecznym Ze względu na brak elektryczności szlifierki pneumatyczne mogą być używane w warunkach podwyższonej wilgotności bez ryzyka porażenia prądem.
  • Wygoda użytkowania – to, czy szlifierka będzie poręczna i wygodna w obsłudze zależy od konkretnych parametrów danego urządzenia oraz preferencji operatora, generalnie jednak uważa się, że urządzenia pneumatyczne są znacznie bardziej komfortowe od elektrycznych. Wynika to z ich zazwyczaj mniejszej wagi oraz niewielkich wymiarów, zawdzięczanych brakowi akumulatora. Ta kwestia jest bardzo istotna, jeśli szlifierka jest używana przez dłuższy czas.
śr. ocena 5 / głosów 5