Szlifierki bębnowe – zasada działania i przeznaczenie

Szlifierki to maszyny, przeznaczone do obróbki utwardzonych powierzchni przedmiotów, wcześniej obrabianych innymi metodami. Szlifowane powierzchnie uzyskują dużą gładkość, głównie dzięki olbrzymiej dokładności maszyny. Wśród różnego rodzaju szlifierek, szczególnie wyróżniają się szlifierki bębnowe. Jaka jest zasada ich działania i przeznaczenie?

szlifierka

Szlifierki to urządzenia, pracujące narzędziami wieloostrzowymi, czyli ściernicami. Ich cechą charakterystyczną jest duża szybkość skrawania. Dlatego maszyny te są doskonale wyważone i zaopatrzone w specjalne osłony, a ich korpusy i łożyska sztywne.

Przyjrzyjmy się bliżej szlifierkom bębnowym.

Zasada działania szlifierek bębnowych

Szlifierki bębnowe to głównie maszyny, składające się z zespołu napędowego z wrzecionem, pozwalającym na ustawienie narzędzia pod różnym kątem, w stosunku do obrabianego elementu. Element bazowy usytuowany jest na blacie stołu, mającego możliwość regulacji poziomej oraz pionowej. Szlifierka bębnowa posiada trzy prędkości obrotowe wrzeciona lub płynną regulację obrotów. Na jej wrzecionie istnieje możliwość zamontowania bębnów szlifierskich szczotkowych, pneumatycznych bębnów szlifierskich oraz narzędzi szlifierko-polerskich innych firm.

Bardziej zaawansowane modele urządzenia wyposażane są w transporter z płynną regulacją obrotów pasa taśmy oraz rolki dociskowe. W tego typu urządzeniach, głowica szlifująca może być ustawiona do pracy w poziomie nad transporterem, co umożliwia szlifowanie obrabianych elementów przelotowo. Takie szlifierki bębnowe oferuje renomowany producent maszyn stolarskich Prochera.

Przeznaczenie szlifierek bębnowych

Szlifierki bębnowe to narzędzia stosowane do szlifowania już po uprzedniej obróbce mechanicznej. Stosowane są one do wygładzania powierzchni drewnianych, drewnopochodnych, zarówno płaskich, jak i wypukłych, profilowanych o złożonych kształtach i krzywoliniowych.

Wykorzystuje się je chętnie w produkcji krzeseł, stołów, narożników, foteli, kompletów wypoczynkowych, mebli giętych, zabawek, okien, drzwi, schodów, a nawet galanterii. W trakcie produkcji na przykład szafek kuchennych, pozwolą uzyskać niezwykle modny obecnie efekt starego, przetartego drewna, czyli rustykalu. Idealnie usunie z powierzchni obrabianego elementu stary lakier oraz zabrudzenia, w sposób prosty, szybki, trwały i efektywny.

Zalety szlifierek bębnowych

Szlifierki bębnowe to urządzenia to maszyny, posiadające szereg zalet. Ich masywna konstrukcja sprawia, że są to urządzenia niezwykle stabilne, trwałe i wytrzymałe. Są niezwykle dokładne i precyzyjne, a ich mocne silniki sprawiają, że szlifują one nawet najgrubsze elementy. Wzmocnione prowadnice boczne zapewniają w pełni bezpieczną pracę.

śr. ocena 5 / głosów 5