W jaki sposób działają napowietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła to nowoczesny i bardzo oszczędny sposób ogrzewania. Ponieważ w Polsce wciąż jest to pewna nowość, wokół tych urządzeń krąży wiele mylnych opinii. Dowiedz się, jakie są rodzaje pomp ciepła, czym charakteryzują się napowietrzne pompy ciepła i jak można je wykorzystać w gospodarstwie domowym. Czy warto brać pod uwagę ten sposób ogrzewania domu?

Rodzaje pomp ciepła i zasada ich działania

Wiemy z lekcji fizyki, że ciepło przechodzi z cieplejszego ośrodka do chłodniejszego aż do wyrównania temperatur. Ten prosty mechanizm wykorzystują pompy ciepła wszystkich typów. Wymuszają oddawanie ciepła przez otoczenie i przekazują do naszych urządzeń grzewczych. Skąd bierze się ciepło w pompie ciepła?

Źródło ciepła zależy od typu pompy – mówi specjalista z firmy Jak, która oferuje m.in. montaż pomp ciepła. – Pompy gruntowe pobierają ciepło z ziemi, a napowietrzne z powietrza atmosferycznego. To praktycznie nieograniczone i darmowe źródło.

Nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Ogrzewanie z pompą ciepła będzie nas kosztowało tylko tyle, ile energia elektryczna potrzebna do jej funkcjonowania. Samo urządzenie i montaż są stosunkowo drogie, jednak eksploatacja – znacznie tańsza niż inne metody dostarczania ciepła. Dlatego pompy należy traktować jako bardzo perspektywiczne rozwiązanie. Im dłużej nam posłuży, tym więcej oszczędzimy.

Napowietrzne pompy ciepła

Napowietrzne pompy ciepła nazywane są też powietrznymi pompami ciepła lub pompami typu powietrze – woda. Warto wiedzieć, że urządzenie to może posłużyć nie tylko do ogrzewania, ale też do klimatyzowania pomieszczenia, o ile nasza instalacja przewiduje taką możliwość. Wystarczy zmienić kierunek przebiegu ciepła, aby cieszyć się chłodnym wnętrzem domu w upalne dni.

W Polsce popularne jest wykorzystywanie napowietrznej pompy ciepła jako dodatkowego alternatywnego źródła energii do ogrzewania np. wyłącznie wody. Pompa może też stanowić ogrzewanie awaryjne w razie usterki podstawowego źródła ciepła.

W parowniku ciepło pochodzące z powietrza atmosferycznego jest pobierane przez czynnik chłodniczy. Po ogrzaniu jest on kierowany do sprężarki i dalej do skraplacza, gdzie przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. Oziębiony czynnik chłodniczy wraca do parownika, aby odebrać ciepło pochodzące z powietrza i cykl się zamyka. Jego stałe powtarzanie pozwala na ciągłe dostarczanie ciepła do budynku.

Napowietrzne pompy ciepła działają efektywnie nawet przy dwudziestostopniowym mrozie. Warto pamiętać, że dobra izolacja termiczna budynku podniesie ich skuteczność. Pompy ciepła korzystające z powietrza są dobrym rozwiązaniem szczególnie na małych działkach, gdzie niemożliwa jest instalacja gruntowych pomp ciepła.