Serwis przetwornic częstotliwości – Zakres przeprowadzanych działań

Przetwornice częstotliwości to elektroniczne układy, których zadaniem jest zamiana napięcia prądu i jego konwersja na energię o ustalonej częstotliwości, odpowiadającej danemu silnikowi. To niezastąpione rozwiązanie wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle, jako ważny element napędów różnego rodzaju maszyn. Ich prawidłowe działanie zależy od sprawnej pracy przetwornic, dlatego tak ważny jest ich kompleksowy serwis.

Serwis przetwornic częstotliwości – na czym to polega?

Profesjonalny serwis przetwornic częstotliwości powinien obejmować zarówno naprawy gwarancyjne, jak również pogwarancyjne. Na prace serwisowe tego typu składają się naprawy falowników, a także kompletnych systemów sterowania. Co dokładnie oznacza serwis przetwornic częstotliwości?

Kompleksowy serwis przetwornic częstotliwości to zespół działań mających na celu utrzymanie tych układów elektronicznych w dobrym stanie, by zapewnić ich sprawną i efektywną pracę. – Tłumaczy przedstawiciel firmy ASC Automatyka Systemów Chłodniczych. – Przede wszystkim chodzi tu o profesjonalne naprawy warsztatowe uszkodzonych urządzeń. To również wykonywanie specjalistycznych analiz, pomiarów i testów, np. z zakresu sieci zasilających czy rozwiązań aplikacyjnych. Profesjonalni pracownicy serwisu przeprowadzają uruchomienia całych napędów elektrycznych, a także dokonują ich wymiany. W przypadku przetwornic częstotliwości kluczowe znaczenie mają jednak przeglądy okresowe, które obejmują konserwację urządzeń i kontrolę ich działania.

Przeglądy okresowe przetwornic częstotliwości

Przeglądy okresowe przetwornic częstotliwości to podstawowe działania profilaktyczne i konserwujące, które mają na celu ocenę stanu urządzeń i zapobieganie awariom. W zakres tego typu działań wchodzą podstawowe prace związane z utrzymaniem przetwornic w dobrym stanie, co sprowadza się do czyszczenia i konserwowania poszczególnych podzespołów. To jednak nie wszystko. Aby bowiem prawidłowo ocenić stan przetwornicy, należy skontrolować połączenia elektryczne, a także sprawdzić działanie elementów, takich jak kondensatory, tranzystory i prostowniki. Szczegółowy przegląd powinien również obejmować dokonanie pomiarów statycznych oraz dynamicznych. Pomiary statyczne pozwalają określić spadki napięcia wraz z rezystencją bramek, natomiast pomiary dynamiczne badają napięcia zarówno wyjściowe, jak również wejściowe. Należy przy tym pamiętać, że prawidłowe działanie przetwornicy zależy także od kontroli i ewentualnej korekty oprogramowania. Tak kompleksowy serwis przetwornic częstotliwości to gwarancja prawidłowego działania tego typu elementów.

śr. ocena 5 / głosów 5