Serwis ciągników i maszyn rolniczych. Najczęstsze usterki

Ciągniki i pozostałe maszyny rolnicze stanowią solidny trzon technologiczny każdego gospodarstwa. Ze względu na to, że są zbudowane z dużej ilości podzespołów, ulegają awariom. Usterki wynikają także z intensywnej eksploatacji, na którą narażone są na co dzień traktory, snopowiązałki, agregaty upraw itd. Tak więc wszystkie maszyny rolnicze i ciągniki muszą być poddawane serwisowaniu. Części narażone […]

naprawa traktora

Ciągniki i pozostałe maszyny rolnicze stanowią solidny trzon technologiczny każdego gospodarstwa. Ze względu na to, że są zbudowane z dużej ilości podzespołów, ulegają awariom. Usterki wynikają także z intensywnej eksploatacji, na którą narażone są na co dzień traktory, snopowiązałki, agregaty upraw itd. Tak więc wszystkie maszyny rolnicze i ciągniki muszą być poddawane serwisowaniu.

Części narażone na zabrudzenie

Warto się skupić szczególnie na tych elementach, które są narażone na mechaniczne zanieczyszczenia. Mowa o tych podzespołach, które po zakończonej pracy są zakurzone, oblepione błotem, pokryte pozostałościami roślinnymi lub słomą.

Jeśli coś działa niesprawnie, to bardzo możliwe, że dany fragment klinuje się ze względu na obecność ciała obcego. Pamiętaj o tym, że rzadko czyszczone części szybciej się zużywają, zwłaszcza jeśli taką nieoczyszczoną maszynę pozostawi się nieruchomą przez dłuższy czas.

Trzeba też zwracać uwagę na występowanie korozji. Może się ona pojawić w przenośnikach w sprzęcie do roślin okopowych oraz w zespołach roboczych w maszynach uprawowych.

Awarie silnika i układów hydraulicznych

Niestety usterkom często ulegają podzespoły układu hydraulicznego maszyn rolniczych oraz silniki. Dbałość o regularne czyszczenie wkładów filtra, wymiany oleju i płukanie układu hydraulicznego jest niezbędna – zwłaszcza po sezonie. Efektem zaniedbania mogą być niesprawne układy hydrauliczne.

Na awarie narażony jest także sam silnik pojazdu, zwłaszcza gdy właściciel maszyny nie wymienia regularnie oleju silnikowego. To bardzo ważne, by ten element techniczny regularnie poddawać serwisowaniu, najlepiej w profesjonalnym serwisie, takim jak Agromarket. Pamiętaj o tym, że brak właściwej konserwacji prowadzi nieuchronnie do powstawania korozji na elementach wału korbowego oraz cylindrów.

Przy okazji warto wspomnieć także o chłodnicach i zbiornikach paliwa. Należy kontrolować poziom płynów eksploatacyjnych oraz monitorować objawy mogące świadczyć o powstawaniu rdzy.

Usterki zespołów ruchowych

Elementy ruchome w maszynach rolniczych bywają niestety szczególnie zawodne. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, rekomenduje się dokładane oględziny, zwłaszcza sprzętu używanego. Części ruchome i podzespoły wprawiające w ruch inne części zużywają się szybko, szczególnie gdy nie smaruje się ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Analogicznie wygląda to w przypadku łańcuchów oraz przekładni, które także są podatne na uszkodzenia mechaniczne w okresie wielomiesięcznej eksploatacji. W każdym z opisanych przypadków pomocny będzie regularny serwis maszyn rolniczych.

Zespoły w opryskiwaczach

Ostatnią kwestią, na którą trzeba zwracać uwagę, są usterki zespołów w opryskiwaczach. Często zdarza się, że w zbiorniku, pompie lub w przewodach gromadzą się resztki cieszy roboczej, które – rozwarstwiając się – przyczyniają się do pogarszania się pracy sprzętu.

Nigdy nie należy także dopuszczać do zamarznięcia cieczy w maszynie w sezonie zimowym. Może to bowiem skutkować całkowitym uszkodzeniem podzespołów roboczych.

śr. ocena 5 / głosów 1