Rusztowania przejezdne – charakterystyka konstrukcji

Bezpieczeństwo w trakcie remontu, ocieplania, czy renowacji budynku, to podstawa. Rusztowania mają na celu zabezpieczenie pracowników podczas pracy na wysokościach. Konstrukcje te, zwykle aluminiowe, mogą przyjmować różne formy i funkcje. Obok standardowych rusztowań nieruchomych, montowanych jednorazowo w jednym miejscu, ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są rusztowania przejezdne.

W jakich sytuacjach się sprawdzą?

Rusztowania przejezdne są idealne zarówno do prac remontowych, budowlanych lub konserwacyjnych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Zastosowanie rusztowań przejezdnych daje możliwość mobilności podczas prac remontowo-konserwacyjnych, instalacyjnych, malowania czy mycia. Przesuwanie rusztowań podczas pracy to niezwykła oszczędność czasu, ale również pieniędzy, które bylibyśmy zmuszeni zapłacić za większą ilość rusztowań nieruchomych lub za prace wykonane przy demontażu i ponownym ich montażu.

Oczywiście istnieje kilka zasad, dotyczących użytkowania rusztowań przejezdnych, o które zapytaliśmy eksperta z firmy Euro-Rusztowania z Wrocławia:

Należy pamiętać o tym, że rusztowania mogą być przemieszczane po wyrównanej i utwardzonej powierzchni, bez spadków powyżej 1%. Nie przemieszczamy rusztowań, jeśli znajdują się na nich pracownicy. Powinny być także zabezpieczone co najmniej w dwóch miejscach przed przypadkowym przemieszczeniem, co jest możliwe dzięki hamulcom, w które wyposażone są kółka jezdne rusztowań.

Lekka, lecz wytrzymała aluminiowa konstrukcja przesądza o popularności tego rodzaju rusztowań zwłaszcza przy pracach wewnątrz pomieszczeń, ponieważ pozwala na uniknięcie zniszczeń mogących powstać przy instalacji innych typów rusztowań.

Jak są zbudowane?

Aluminiowe ruchome rusztowania robocze są to rusztowania typu wieżowego. Zbudowane są z pionowych ram bocznych z kółkami, stężeń ukośnych i poziomych, podestów z poręczami, burt oraz podpór narożnych i ciężarków balastowych. Wysokość robocza rusztowań dochodzi nawet do 14 metrów. Wyposażone są w wytrzymałe rolki jezdne z hamulcami, uniemożliwiającymi przesuwanie się rusztowania w trakcie pracy. Jeśli przewidywane jest znaczne obciążenie rusztowania, na miejscu pracy można oprzeć je na tzw. stopach w celu odciążenia kółek. Rolki posiadają również regulację wysokości, która pozwala zniwelować ewentualne nierówności podłoża.

Rusztowania przejezdne mają szerokie pomosty, umożliwiające umieszczenie na nich niezbędnych narzędzi czy materiałów oraz bezpieczne przemieszczanie się. Pomost wykonywany jest zwykle z wielowarstwowej płyty pokrytej antypoślizgową powłoką. Może być ustawiany na różnej wysokości, regulowanej co jeden szczebel umieszczony pomiędzy ramami pionowymi (mniej więcej co 25 cm).

Konstrukcja modułowa rusztowań jezdnych umożliwia szybki montaż, bez użycia narzędzi. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby montujące i demontujące rusztowania metalowe powinny mieć uprawnienia montażysty. Dotyczy to wszystkich rusztowań budowlanych metalowych, także rusztowań przejezdnych. Montaż rusztowania przeprowadzony zgodnie z procedurami i normami daje gwarancję odpowiedniego poziomu ochrony dla pracowników budowy. Dlatego warto zaufać profesjonalnej firmie.

śr. ocena 5 / głosów 5