Różnice między kastrą a pojemnikiem budowlanym

Kastry i pojemniki budowlane stanowią nieodłączne elementy wyposażenia każdego placu budowy. Pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, pełnią one role na równi ważne z maszynami. A o ich ponadczasowości świadczy fakt, że są wykorzystywane od starożytności w niemal niezmienionej formie. A czym się od siebie różnią? Przeczytaj i sprawdź!

Kastry budowlane

Nim przejdziemy do odpowiedzi na wyżej postawione pytanie, poświęcimy nieco uwagi samym kastrom. To pozwoli nam bowiem jaśniej zaznaczyć istniejące pomiędzy nimi różnice.

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy 4ELE, która specjalizuje się w produkcji kastr oraz pojemników budowlanych:

Historia kastry sięga czasów starożytnych. Wówczas to jej użytkowanie zapoczątkowali Rzymianie. Z tamtym czasów pochodzi także jej nazwa. „Castra” w języku łacińskim oznacza dosłownie obóz. Mianem tym określano zaś charakterystyczny dla legionistów warowny obóz, który tworzyli zawsze wedle określonego planu. Obóz zazwyczaj miał kształt kwadratu bądź prostokąta – podobnie jak wykorzystywana wówczas do mieszania zaprawy drewniana skrzynia. I tak zrodził się termin „kastra” na określenie elementu wyposażenia placu budowy.

Historyczne kastry, jak wspominał wyżej nasz rozmówca, wykonywane były z drewna. Z uwagi na wagę materiału, nie przenoszono ich często z miejsca na miejsce. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. O ile ich przeznaczenie i rola pozostały niezmienne, o tyle zmienił się materiał wykonania. Dziś kastry produkowane są z lekkich tworzyw sztucznych, a co za tym idzie, mogą być one bez trudu przenoszone w różne miejsca na placu budowy, w zależności od potrzeby. Tworzywa sztuczne wykazują także zdecydowanie większą odporność na wilgoć, ujemne temperatury czy działanie środków chemicznych.

Zmienił się również kształt kastr. Otóż, z biegiem czasu, kiedy zaczęto wykorzystywać maszyny do mieszania zaprawy, zauważono, iż mieszadła zdecydowanie lepiej radzą sobie z pracą w kastrach o kształcie owalnym. Dlatego też obecnie dostępne są również owalne kastry.

Podsumowując – kastra budowlana służy do mieszania i przechowywania zaprawy murarskiej. Może mieć tradycyjny, prostokątny bądź owalny kształt. Charakteryzuje się wzmocnionym dnem i gładkimi ściankami, na których nie gromadzą się resztki zaprawy. Na obrzeżach krawędzi posiada profilowane uchwyty, ułatwiające jej przenoszenie. Pusta zaś – w trakcie przerwy od pracy – może z powodzeniem służyć jako siedzisko dla pracowników budowy.

A do czego służy pojemnik budowlany? Jakie jest jego przeznaczenie?

Kastry budowlane a pojemniki

Współczesne pojemniki budowlane, podobnie jak kastry, produkowane są z mieszanek z tworzyw sztucznych i są bardzo uniwersalne. Mogą one bowiem służyć nawet do… mieszania zaprawy murarskiej. I na tym właściwie polega zasadnicza różnica, na jaką możemy wskazać pomiędzy nimi a kastrami.

Pojemniki budowlane także zazwyczaj bywają bardziej elastyczne od kastr i rzadko przyjmują kształt prostokąta czy kwadratu. Najczęściej są owalne. Nie każdy pojemnik poradzi sobie z mieszaniem i przechowywaniem zaprawy, kastry zaś są ściśle przeznaczonego do tego celu. Standardowy pojemnik może również nie posłużyć za długo jako siedzisko.

śr. ocena 5 / głosów 5