Rola i znaczenie sterowników w instalacjach LPG

Poprawna instalacja oraz komunikacja układu LPG wraz z nowoczesnymi silnikami spalinowymi wymagają zastosowania odpowiedniego elementu, jakim są sterowniki. To właśnie sterownik instalacji LPG odpowiada za poprawne zasilanie motoru – można określić, ze jest mózgiem całej operacji. Na podstawie otrzymywanych z komputera informacji, dokładnie określa dawkę paliwa oraz odpowiedni moment jej podania.

W jaki sposób działa tak istotny element, jakim jest sterownik instalacji gazowej LPG? Przede wszystkim, na pierwszym etapie jego pracy zostają odczytane dane z czujników instalacji gazowej, jak również dane pochodzące z komputera zamontowanego w samochodzie. Zawierają one szereg istotnych informacji, dotyczących aktualnych parametrów pracy.

 Kluczowymi elementami monitorowanymi przez sterownik są:

  • wartość obrotów,
  • wysokość temperatury,
  • odczyty związane z ciśnieniem.

Poprzez wykonanie skomplikowanych obliczeń, sterownik pozwala na odczytanie aktualnego obciążania, jakiemu poddawany jest silnik pojazdu. Jak zauważa specjalista Zenit Autogas Systems:

Otrzymane dane umożliwiają precyzyjne ustawienie i wyregulowanie całej instalacji LPG. Dzięki temu pobiera ona odpowiednią dawkę gazu. Na tej podstawie decyduje także o otwarciu wszystkich wtryskiwaczy podczas procesu mieszania ze sobą w komorze spalania mieszanki zawierającej paliwo oraz powietrze.

Warto wiedzieć, że sterownik pełni również w całym układzie kluczową rolę emulatora. W praktyce oznacza to odcięcie wtryskiwaczy paliwowych i uruchomienie wtryskiwaczy podających gaz.

Sterowniki w instalacji LPG – różne właściwości

Możliwości poszczególnych sterowników dostępnych na rynku są bardzo zróżnicowane. Część z nich ma możliwość pełnej współpracy z pokładowym systemem diagnostycznym samochodu. Co to oznacza dla kierowcy w praktyce? Dzięki tej właściwości sterownik otrzymuje dane nie tylko dotyczące pracy silnika, ale również informacje na temat korekt nakładanych na dawkę paliwa. Dzięki tak szczegółowym parametrom możliwe jest jeszcze lepsze dopasowanie odpowiednich składników mieszanki i wykorzystanie pełnego potencjału, jaki posiada w sobie instalacja LPG. Pozwala to na dużo efektywniejsze spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej, a to przekłada się na redukcję zużycia gazu oraz zwiększa możliwości danego silnika.

Sterowniki w samochodzie – najważniejszy jest montaż

Warto pamiętać, że decyzja o zamontowaniu najlepszego dostępnego na rynku sterownika będzie zupełnie nietrafiona, jeżeli montaż zostanie przeprowadzony w niewłaściwy sposób. Wybierając sterownik, można liczyć na załączoną instrukcję poprawnego montażu, jednak dla domowych majsterkowiczów może się to okazać zadaniem przekraczającym ich możliwości. Istotne jest zatem, aby prace nad montażem sterownika powierzyć specjaliście, który posiada doświadczenie oraz niezbędne akcesoria. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż ryzyko uszkodzenia sterownika podczas samodzielnej próby jego montażu.

śr. ocena 5 / głosów 6