Rola elektroizolacji w bezpieczeństwie prac
Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach elektrycznych z 28 marca 2013 roku, nie zawiera żadnych szczegółów w zakresie elektroizolacji i sprzęty ochronnego, który potrzebny jest do wykonywania prac konserwacyjnych, montażowych czy kontrolnych przy urządzeniach elektrycznych.

Podstawowy sprzęt ochronny do pracy z urządzeniami elektrycznymi
Do podstawowego sprzętu elektroizolacyjnego zalicza się wskaźniki napięcia, drążki izolacyjne, rękawice elektroizolacyjne, izolowane narzędzia monterskie oraz uchwyty do bezpieczników mocy. Z kolei sprzęt dodatkowy to hełmy elektroizolacyjne, przenośne uziemiacza, półbuty elektroizolacyjne oraz dywany i chroniki dielektryczne. Takie artykuły znajdziemy w specjalistycznych sklepach z artykułami BHP, takich jak sklep SprzętPOŻ. W praktyce to prowadzący eksploatację uprzędzeń, a więc pracodawca ma obowiązek na podstawie warunków technicznych i lokalowych, a także rodzaju prac, ustalić jaki sprzęt i w jakich ilościach powinien być w danym przypadku stosowany.
Co powinna zawierać dokumentacja urządzenia?
Warto stosowne informacje zawrzeć w regulaminie pracy czy instrukcji obsługi danego urządzenia, rozdzielni i pozostałej dokumentacji. W przypadku częstego wykonywania prac pod napięciem, czy też w pobliżu takich punktów, wskazane jest stałe umieszczenie tam ochronnego sprzętu elektroizolacyjnego. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie i higienie pracy. Takim sprzętem są m.in. wspomniane już chodniki i dywaniki elektroizolacyjne. Ponadto rozporządzenie mówi, że prace eksploatacyjne powinny być prowadzone zawsze zgodnie z instrukcjami eksploatacyjnymi. Te zawierać muszą wymagania dotyczące środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej oraz zapewnienia asekuracji.
Rozdzielnie niskiego napięcia
W praktyce rozdzielnie niskiego napięcia, np. rozdzielnie szafkowe, są zbudowane w taki sposób, że zapewniają doskonały stopień bezpieczeństwa. W ich przypadku nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu ochronnego i elektroizolacyjnego. Z kolei gdy prace wykonywane są pod napięciem lub w okolicy takich miejsc, trzeba sięgnąć po profesjonalny sprzęt elektroizolacyjnymi. Zalicza się do niego sprzęt zasadniczy, za pomocą którego można dotykać części znajdujących się nad napięciem oraz sprzęt dodatkowy, który sam w sobie nie stanowi żadnego zabezpieczenia, ale połączony razem ze sprzętem podstawowym pozwala na bezpieczne wykonywanie zaplanowanej pracy. Do powyższych przepisów należy się bezwzględnie stosować, aby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych.