Rodzaje wózków widłowych

Współcześnie większość prac wykonywanych w magazynach czy w halach produkcyjnych nie byłaby możliwa bez użycia wózka widłowego. Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów urządzeń, które mogą być dopasowane do charakteru wykonywanych czynności. Jak wygląda podział wózków widłowych i czym dokładnie wyróżniają się te maszyny? Dowiedz się więcej.

Wózki widłowe – zastosowanie

Wózki widłowe wykorzystywane są przede wszystkim jako środek transportu na niewielkich odległościach. Są one w stanie przetransportować ładunek o bardzo dużej masie. Sprawdzają się idealnie podczas przeładowywania towarów, rozmieszczania ich na magazynie oraz załadunku np. ciężarówek. Nowoczesne urządzenia produkowane są przez znanych producentów z dbałością o najdrobniejszy detal, co gwarantuje wysoką jakość wykonania.

W jaki sposób zbudowane są wózki widłowe?

Budowa wózków widłowych na przestrzeni lat uległa zmianie – wszystko za sprawą ciągle rozwijającej się technologii, która przekłada się także na usprawnienie ich działania. Obecnie wózki zbudowane są ze stalowej ramy, kół, których liczba uzależniona jest ściśle od rodzaju wózka i silnika wysokoprężnego lub niskoprężnego. W zależności od wybranego modelu część wózków widłowych posiada również silniki elektryczne. Bardzo ważny jest element nazywany przeciwwagą, który zapewnia utrzymanie stabilnej pozycji podczas podnoszenia ciężkich obiektów. W konstrukcji znajduje się maszt, na którym zamontowane są widły podnośnika, pozwalające na podnoszenie ciężarów na określoną wysokość i kabina operatora, w której znajdują się odpowiednie do sterowania wózkiem podzespoły – pedały gazu oraz hamulca, klakson, podnośniki i inne elementy.

Rodzaje wózków widłowych – klasyfikacja

Jak informuje specjalista z firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia “PW” Sp. z o.o.:

Wózki widłowe oraz ich ciągle rosnąca popularność sprawiają, że producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania. To decyduje o tym, że klasyfikacja urządzeń odbywa się ze względu na wiele różnych parametrów czy wykorzystanych technologii – dodaje.

Pierwszy, podstawowy podział wózków widłowych dotyczy rodzaju napędu, jaki został w nich zastosowany. W tym przypadku wyróżnia się wózki diesla, benzynowe, akumulatorowe i sieciowe. Maszyny można również podzielić ze względu na rodzaj załadowczy oraz transportowy. Najpopularniejsze według tej klasyfikacji są wózki z systemem:

-unoszącym,

-podnośnikowym,

-bocznym – znajdującym zastosowanie przede wszystkim w przemyśle,

-kontenerowym, który często wykorzystuje się w portach do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków,

-skrętnym,

-podwieszanym – znajdującym zastosowanie w transporcie, głównie ze względu na niewielkie rozmiary oraz możliwość podwieszenia przy ciężarówkach.

Oprócz tego występują także wózki podestowe, wyposażone w kierownicę, zdalne. Każdy z tych rodzajów może zostać dopasowany do charakteru wykonywanych w przedsiębiorstwie prac, co przekłada się na ich efektywność i oszczędność czasu.

śr. ocena 5 / głosów 5