Rodzaje rusztowań budowlanych

Na rynku budowlanym istnieje wiele rodzajów rusztowań. Podstawowy podział przebiega ze względu na trzy rodzaje kryteriów: sposób konstrukcji, sposób użytkowania oraz materiał, z którego zostały wyprodukowane. Stawiając rusztowanie, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby było ono bezpieczne dla pracowników i umożliwiało jak najbardziej efektywne prowadzenie prac budowlanych.

Rusztowania budowlane to tymczasowe konstrukcje, które umożliwiają pracę na wysokości. Jakie są ich rodzaje?

Podział ze względu na sposób konstrukcji

Ze względu na sposób konstrukcji, rusztowania budowlane dzielmy przede wszystkim na modułowe, stojakowe i specjalne. Modułowe to takie, których elementy połączone są w stałych punktach, rozmieszczonych w równych odstępach. Wykorzystywane są przede wszystkim przy budowie, remontach oraz konserwacjach obiektów przemysłowych, a także do montażu trybun i scen.

Poszczególne segmenty rusztowań stojakowych z kolei oparte są na słupkach lub stojakach. Cała konstrukcja usztywniona jest podłużnicami, leżnikami oraz tężnikami. Pozwalają utrzymywać spore ciężary i stosowane są przy pracach elewacyjnych obiektów o wysokości nawet 30m.

Rusztowania specjalne będą połączeniem różnych konstrukcji. Dostosowuje się je do kształtu obiektu, zazwyczaj niestandardowego. Tego typu rusztowania oferuje swoim klientom największa w Polsce wypożyczalnia sprzętu budowlanego Ramirent. Oferta firmy obejmuje także projektowanie i montaż konstrukcji.

Biorąc pod uwagę sposób konstrukcji rusztowania, wyróżnić możemy dodatkowo rusztowania kolumnowe, kozłowe, ramowe oraz wspornikowe.

Podział ze względu na sposób użytkowania

Kolejnym kryterium podziału rusztowań będzie sposób ich użytkowania. Wówczas będziemy dzielić je na:

  • ruchome
  • nieruchome

Rusztowania ruchome to zaawansowane technicznie konstrukcje, składające się ze sztywnych elementów, wyposażonych w samonastawne kółka, umożliwiające przemieszczanie się rusztowania bez konieczności jego montażu i demontażu. Każde rusztowanie ruchome wyposażone jest w hamulce, blokujące kółka.

Rusztowania nieruchome to stosunkowo największa grupa rusztowań. Zaliczamy do niej bowiem wszystkie konstrukcje, wymagające rozłożenia i ponownego montażu w przypadku konieczności ich przeniesienia.

Podział ze względu na materiał, użyty do produkcji

Obecnie na rynku dominują rusztowania głównie stalowe i aluminiowe. Są funkcjonalne, łatwe w montażu, trwałe oraz wytrzymałe. Rusztowania drewniane już dawno zniknęły z placów budów.

śr. ocena 5 / głosów 5