Rodzaje pustaków wentylacyjnych

Pustaki wentylacyjne służą do budowy grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych. Za sprawą odpowiedniego ułożenia zapewniają naturalną wentylację pomieszczeń znajdujących się w tym samym budynku. Zanieczyszczone i zużyte powietrze ulega wymianie z czystym powietrzem z zewnątrz. Pustaki wentylacyjne budowane są z wielu materiałów. Wyróżnia się również kilka ich rodzajów.

Ceramiczne, silikatowe i keramzybetonowe

Ze względu na rodzaj wykorzystanego materiału pustaki wentylacyjne podzielić można na ceramiczne, silikatowe oraz keramzybetonowe. Najpopularniejsze są przy tym te pierwsze. Pustaki silikatowe produkowane są na bazie surowców naturalnych – piasku, wody i wapna. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością. Są też odporne na działanie niskich temperatur oraz trudnych warunków atmosferycznych. Posiadają tylko jeden  kanał o średnicy rzędu 15 cm. Pustaki keramzybetonowe posiadają jeden, dwa, trzy lub cztery kanały zlokalizowane w jednym rzędzie. Pojedynczy kanał może mieć przy tym różne wymiary. Szerokość samego pustaka wynosi na ogół od 20 do 25 cm. Wysokość to 20-33 cm. Pustaki tego rodzaju posiadają doskonałą izolacyjność akustyczną. Są również odporne na ogień. Pustaki ceramiczne najczęściej posiadają pojedyncze kanały o średnicy 15 cm. Jak przystało na wyroby ceramiczne, są one wytrzymałe, łatwe w montażu i dobrze izolują ciepło. Trzeba je jednak obudować dodatkowo cegłami bądź pełnymi bloczkami. Uznanym producentem pustaków wentylacyjnych w naszym kraju jest przykładowo firma Tele Strop System.

Znaczenie pustaków wentylacyjnych

Pustaki wentylacyjne odgrywają w budynkach o wiele ważniejszą rolę niż się wielu osobom wydaje. Wykorzystywane są one do usuwania zanieczyszczonego powietrza oraz do wprowadzania do środka powietrza świeżego. Pustaki wentylacyjne sprawdzają się zatem przy budowie grawitacyjnego systemu wentylacyjnego. W tym przypadku sam proces wentylacji zachodzi w sposób naturalny, bo opiera się na ruchu powietrza powstałego na skutek różnicy gęstości powietrza świeżego  i zużytego. Chłodne powietrze dostaje się do budynku poprzez nieszczelności i ulega zmieszaniu z powietrzem wewnętrznym. Po jakimś czasie wydostaje się z powrotem na zewnątrz budynku właśnie przez kanały wentylacyjne. Kanały te muszą znaleźć się zawsze w łazience czy kuchni. Spore znaczenia ma to również i w innych pomieszczeniach, które nie posiadają okien. O drożność kanałów wentylacyjnych zawsze należy odpowiednio dbać, zwłaszcza tam, gdzie wciąż stosowane są piecyki gazowe czy węglowe.

śr. ocena 5 / głosów 5