Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne to urządzenia, których zadaniem jest zasilanie napędu hydraulicznego odpowiednimi ilościami oleju pod wysokim ciśnieniem. Zamieniają one energię mechaniczną, dostarczaną przez silnik napędowy spalinowy lub elektryczny na energię hydrauliczną. Zawarta jest ona w czynniku roboczym, tłoczonym do instalacji pod odpowiednim ciśnieniem i z właściwą wydajnością. Jakie rodzaje pomp hydraulicznych wyróżniamy?

W omawianym rodzaju urządzeń wymagane jest zasilanie olejem roboczym o wysokim ciśnieniu i dużej równomierności strumienia. Sprawdź rodzaje pomp hydraulicznych.

Pompy zębate

Pompy zębate składają się z dwóch jednakowych kół zębatych, ciasno osadzonych w korpusie. Zasada ich działania jest dość prosta; obracające się koła zębate zbierają ciecz z komory ssawnej do przestrzeni międzyzębnych, a następnie transportują ją do komory tłocznej.

Są to urządzenia o stałej wydajności pulsacyjnej i prostej konstrukcji. Charakteryzują się dużą niezawodnością. Ich sprawność zależy od temperatury cieczy; wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się lepkość cieczy. Wysokiej klasy pompy hydrauliczne zębate dostępne są w Zakładzie Hydrauliki Siłowej ZHS. Znajdziemy tam także pompki ręczne, silniki hydrauliczne, rozdzielcze hydrauliczne, rury oraz pręty na cylindry. Wyroby, oferowane przez to przedsiębiorstwo, cechuje najwyższa precyzja wykonania oraz zaawansowana technologia, która sprawia, że narzędzia te są wyjątkowo wydajne i trwałe.

Pompy wielotłoczkowe

Tego rodzaju pompy hydrauliczne używane są w napędach hydraulicznych. Składają się z kilku lub kilkunastu małych pomp tłokowych, umieszczonych w jednym korpusie. Opierają się one na pochylonej tarczy lub na pierścieniu. Obrotowy ruch pierścienia lub tarczy wymusza ruch posuwisto-zwrotny tłoczków, dzięki czemu ciecz jest zasysana i tłoczona.

Pompy łopatkowe

Pompy łopatkowe mogą pracować jako: pompy próżniowe, sprężarki powietrza lub pompy do cieczy. Ze względu na swą delikatną konstrukcję stosowane są przede wszystkim do pompowania gazów oraz czystych i samosmarujących cieczy. Tradycyjnie stosowane są w napędach hydraulicznych obrabiarek.

Pompy śrubowe

Są to pompy wyporowe, w których transport cieczy zostaje wymuszony obrotami ślimakowej śruby. Ciecz, która jest zamknięta w przestrzeniach pomiędzy ślimakiem a korpusem, zostaje przenoszona od strony ssawnej do tłocznej pompy. Ich sprawność jest mniejsza niż pomp zębatych.

śr. ocena 5 / głosów 5