Rodzaje kontenerów na odpady

Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy wywieźć większą ilość odpadów. Jakiś remont, wymiana okien czy instalacji, czy większe porządki w ogrodzie. Kiedyś było nie lada wyzwaniem zorganizowanie transportu i utylizacji. W dzisiejszych czasach wystarczy jeden telefon i wyspecjalizowana firma podstawi kontener, a po zapełnieniu go zabierze. O nic więcej nie musimy się już martwić.

W kontenerze można umieścić następujące rodzaje odpadów: gruz, śmieci, odpady budowlane (pokruszone pustaki, dachówki, cegły), liście, gałęzie, odpady zielne, złom i inne obiekty o dużych gabarytach oraz materiały stałe (np. piasek, ziemię, tłuczeń, beton).
Spytaliśmy w warszawskiej firmie Bracia, na co warto zwrócić uwagę. Odpowiedź brzmiała:

Sprawdzajmy czy firma w swojej ofercie posiada usługę podstawienia i odbioru kontenera i co się potem dzieje z odpadami. Gruz zebrany z kontenera w większości wypadków powinien zostać poddany recyklingowi składającemu się z poszczególnych etapów: sortowania, kruszenia, separacji magnetycznej, kolejnego sortowania i pozyskiwania surowca wtórnego. W ten sposób zmniejsza się zapotrzebowanie na naturalne surowce wydobywane, obniża się koszty materiałów i odciąża środowisko.

Jaki kontener zamówić?

W zależności od naszych potrzeb, mamy do wyboru klika podstawowych rodzajów kontenerów.

Kontenery na odpady (zamknięte)

Są wykonane z blachy stalowej, wzmacniane kształtownikami i tłoczeniami w ścianach. Charakteryzują się wysoką odpornością na działanie wszelkich warunków atmosferycznych oraz czynników mechanicznych i chemicznych. Posiadają otwory wrzutowe zabezpieczone klapami. Występują w różnych pojemnościach i są oznaczane w zależności od nich. I tak kontener o pojemności 5 m³, ma oznaczenie KP-5. Analogicznie 7 m³ KP-7, itd.

Kontenery na odpady (otwarte)

Wykonane są podobnie jak zamknięte, jednak nie posiadają zamknięcia i są przystosowane do transportowania wozami hakowymi i bramowymi. To duże ułatwienie przy wywozie np. gruzu i odpadów budowlanych. Kontenery otwarte mają takie same oznaczenia. Przy niewielkim remoncie KP-5 jest wystarczający. Przy remoncie całego mieszkania raczej będziemy potrzebować KP-7. Koszt i tak będzie mniejszy, niż kilkukrotne podstawianie mniejszego kontenera.

Kontenery na odpady wielkogabarytowe

Podobne do powyższych, są jednak znacznie większe. Dostępne wielkości sięgają 40 m³.

Worki kontenerowe, tzw. Big – Bagi

Mają pojemność 500-2500 kg. Wykonane z trwałej i odpornej na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV tkaniny polipropylenowej. Przeznaczone głównie do transportowania materiałów sypkich. Tego typu worki są łatwe w użytkowaniu, magazynowaniu i transporcie, a sposób napełniania i opróżniana sprawia, że mogą być używane wielokrotnie.

śr. ocena 5 / głosów 5