Prace na drabinach według instrukcji Państwowej Inspekcji Pracy

Wykonywanie prac na wysokościach, w tym na drabinach, należą do bardzo niebezpiecznych. Dlatego każdy pracownik powinien być zapoznany z instrukcją bezpiecznej pracy na drabinach, które określa Państwowa Inspekcja Pracy. Niestosowanie się do instrukcji może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu, a w najgorszym wypadku – nawet śmiercią. O czym należy pamiętać wykonując tego typu pracę? Przed […]

Malowanie ściany na wysokiej drabinie

Wykonywanie prac na wysokościach, w tym na drabinach, należą do bardzo niebezpiecznych. Dlatego każdy pracownik powinien być zapoznany z instrukcją bezpiecznej pracy na drabinach, które określa Państwowa Inspekcja Pracy. Niestosowanie się do instrukcji może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu, a w najgorszym wypadku – nawet śmiercią. O czym należy pamiętać wykonując tego typu pracę?

Przed podjęciem pracy sprawdź warunki

Bezpieczeństwo i zdrowie ludzi jest absolutnym priorytetem, szczególnie w miejscach budowy. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jeszcze przed wejściem na drabinę, musi być sprawdzenie warunków pracy. Należy także posiadać odzież roboczą oraz pełne buty z antypoślizgową podeszwą, podnoskiem oraz wkładką antyprzebiciową. Drabina powinna być odpowiedniej wysokości i nie może posiadać uszkodzeń. Poza tym, szczeble drabiny powinny być sklejone i zaczopowane w gniazdach. Drabina musi również stać w bezpiecznym miejscu, uniemożliwiającym jej przesunięcie. Drabiny, na których wykonywane będą prace, muszą spełniać normę E 131. Znajdziemy je w dobrych firmach oferujących m.in. drabiny i rusztowania, np. Skatrusztowania.

Ogólne zasady pracy na drabinach

Jeśli używamy drabiny na budowie, musi być ona wykorzystana wyłącznie wtedy, jeśli inny sprzęt nie jest dostępny lub niemożliwy do wykorzystania. Drabina powinna być umiejscowiona w bezpiecznym, stabilnym miejscu, aby nie doszło do sytuacji jej przesunięcia. W celu dodatkowego zabezpieczenia należy użyć specjalnego stabilizatora do drabiny. Początek i koniec drabiny powinien być wyposażony w przeciwpoślizgowe zabezpieczenia. Niedopuszczalne jest używanie drabin, które w jakikolwiek sposób są uszkodzone. W przypadku używania drabiny aluminiowej, jej szczeble powinny być niewygięte i proste, a jeśli pracujemy na drabinie zawieszanej – musi być ona zamontowana w sposób uniemożliwiający bujanie lub zmianę położenia.

Czego bezwzględnie nie można robić pracując na drabinie?

Państwowa Inspekcja Pracy dokładnie określa, czego nie można robić pracując na drabinie. Jeśli do wykonania mamy pracę na wysokości powyżej 2 metrów, nie można używać drabiny, jeśli nie mamy specjalnego sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem. Mogą to być na przykład szelki z linką bezpieczeństwa, która będzie zamocowana do stałego elementu konstrukcji. Przy wykonywaniu prac murarskich i tynkarskich nie można stosować szczególnego rodzaju drabin – drabin przystawnych. Prace ciesielskie zabronione są przez PIP przy wysokości powyżej 3 metrów, a malarskie – powyżej 4 metrów nad poziomem terenu.

Powyżej opisane zasady należy bezwzględnie stosować przy pracach na drabinie, niezależnie czy wykonujemy prace prywatne, czy w ramach obowiązków służbowych.

śr. ocena 0 / głosów 0