Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa – którą wybrać?

Pompy ciepła są doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego systemu centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym. Odpowiednio dobrane, mogą w pełni zaspokoić potrzeby gospodarstwa na ciepło. W większych budynkach sprawdzają się jako uzupełnienie pieca C.O. lub też w roli ogrzewacza wody gospodarczej. Najpopularniejsze są pompy powietrzne i gruntowe. Dowiedz się, którą z nich wybrać.

Powietrzne pompy ciepła

Pompa powietrzna, jak wskazuje jej nazwa, czerpie energię cieplną z atmosfery. Jej działanie przypomina nieco to wyróżniające domową lodówkę, z tym że w urządzeniu chłodzącym wykorzystuje się niskie temperatury wnętrza. Ciepło odprowadzane przez instalację z tyłu lodówki jest bezpowrotnie tracone. Powietrzna pompa ciepła natomiast właśnie tę energię oddaje do systemu grzewczego, a pozbawione jej, schłodzone powietrze jest wydalane do atmosfery. Do zalet pompy powietrznej można zaliczyć:

-najniższe ze wszystkich typów pomp koszty wykonania instalacji,

-brak konieczności wykonywania odwiertów i związanego z nimi niszczenia zagospodarowanego terenu,

-możliwość instalacji praktycznie w każdym miejscu, bez przeciwwskazań środowiskowych czy technicznych,

-zdolność podgrzewania wody do temperatury około 55 st. C,

-zasilanie energią słoneczną, które nie wymaga zastosowania dodatkowych źródeł energii,

-ekologiczny charakter i brak oddziaływania na środowisko naturalne.

Do wad pomp powietrznych można zaliczyć małą efektywność zimą, kiedy temperatury na zewnątrz spadają nawet do -10 st. C. Modele przystosowane do pracy w takich temperaturach są bardziej złożone i drogie. Dlatego pompy powietrzne, w których montażu specjalizuje się firma RK Instal, najlepiej sprawdzają się, jako uzupełnienie tradycyjnego systemu C.O. Taki model można wybrać do pasywnego budynku o małym zapotrzebowaniu energetycznym. Zaleca się go również tam, gdzie skalisty grunt uniemożliwia wiercenie lub gdy działka jest zbyt mała na montaż kolektora. Sprawdza się jako zasilanie systemu ogrzewania podłogowego.

Pompy gruntowe

Budowa pompy gruntowej jest znacznie bardziej skomplikowana. Energia jest w niej pozyskiwana na głębokości nawet kilkudziesięciu metrów. Sposób montażu zależy od wybranego typu kolektora – przeponowego, bezprzeponowego, płytowego, glikolowego, gruntowego poziomego lub pionowego. Aby doszło do jej wymiany pomiędzy medium a środowiskiem, jest konieczne wywiercenie dwóch głębokich otworów lub wykonanie dużego wykopu poziomego i zamontowanie w nich połączonego obiegu rur. Montaż takiej instalacji jest drogi, zwłaszcza jeśli wiercenie trzeba wykonać w spoistym i twardym gruncie. Zalety pomp gruntowych to:

-znacznie większa wydajność (pokrywają do 89% zapotrzebowania na ciepła, podczas gdy pompa powietrzna jedynie 52%),

-20% mniejsze zużycie energii do zasilania niż w przypadku pompy powietrznej,

-40% niższe koszty rocznego ogrzewania,

Wybór właściwego modelu zależy przede wszystkim od tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz czy istnieje w nim już wcześniej wykonany system konwencjonalny. Jeśli pompa ma jedynie uzupełniać niedobory energetyczne i obniżać rachunki za ogrzewanie, warto zdecydować się na model powietrzny. Przy potrzebie pokrycia potrzeb całego gospodarstwa lepsza będzie pompa gruntowa pionowa.

śr. ocena 5 / głosów 5