Pojemniki na gruz. Charakterystyka 

Prace remontowe i budowlane generują powstanie dużej ilości wszelkiego rodzaju odpadów – między innymi gruzu budowlanego. Można wywieźć go samodzielnie, jednak jest to czasochłonne i wymaga odpowiedniego sprzętu. Właśnie dlatego większość osób decyduje się na wynajęcie firmy, która odpowiedzialna będzie za podstawienie kontenera na gruz i zutylizowanie odpadów. Czym się charakteryzują pojemniki na gruz?

Utylizacja gruzu budowlanego

Wywóz gruzu z zastosowaniem kontenera oraz ceny za tego typu usługi są uzależnione od ilości kruszywa, jakie trzeba wywieźć z miejsca budowy czy remontu. Firmy wynajmujące kontenery na gruz swoje ceny uzależniają od pojemności pojemników. Cena za m3 będzie zależna od wymiarów kontenera, jaki w danej firmie zostanie wynajęty. Na rynku można znaleźć wiele firm zajmujących się profesjonalnym wywozem gruzu. Najmniejsze kontenery dostępne na rynku mogą być mniejsze niż 2 m3. Cena wywozu gruzu w przypadku tak małego pojemnika nie będzie dużym kosztem. Będzie to około 150 złotych. Sprawdzając oferty, można jednak zauważyć, że ceny kontenerów w przeliczeniu na m3 są znacznie niższe w przypadku większych rozmiarów. Planując zatem prace budowlane, dużo korzystniej jest zamówić jeden duży kontener na gruz niż decydować się na wynajęcie kontenera średnich rozmiarów, ryzykując konieczność późniejszego zamawiania kolejnego, małego pojemnika.

Rodzaje kontenerów na gruz

Firmy zajmujące się profesjonalnym wynajmem kontenerów na gruz proponują klientom ich różne rodzaje. Pierwszym, podstawowym kryterium wyboru jest przede wszystkim rozmiar. Dostępne są wspomniane już wcześniej małe kontenery – jednak jest to raczej rozwiązanie niestandardowe. Jak zauważa specjalista z firmy SAWO RECYKLING SP. J.:

Zazwyczaj można spotkać pojemniki na gruz o wielkości od 4 do 7 m3. Większość firm oferujących kontenery ma w swojej ofercie takie wielkości – dodaje.

Ponadto wyróżnia się kontenery:

-kryte,

-odkryte.

W tym obszarze wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być uzależniony od rodzaju gruzu, który ma zostać zutylizowany. Można tę kwestię skonsultować z firmą specjalizująca się w utylizacji gruzu i odpadów budowlanych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę do wywozu gruzu?

Najlepiej kwestię utylizacji gruzu powierzyć profesjonalistom. Podczas wyboru firmy odpowiedzialnej za odbiór gruzu z terenu remontu lub budowy, w pierwszej kolejności należy sprawdzić ceny, jakie lokalni usługodawcy proponują klientom. Drugim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest fakt, czy oddany gruz zostanie poddany recyklingowi. Jedynie profesjonalne firmy, które dodatkowo dbają o środowisko naturalne, dają gwarancję recyklingu odbieranych materiałów. Warto również sprawdzić iloma pojazdami dana firma dysponuje. Jeżeli będzie to niewielka liczba, może okazać się, że na realizację zlecenia trzeba będzie czekać zdecydowanie dłużej. Firmy odpowiedzialne za odbiór gruzu powinny również wystawiać stosowne dokumenty, które świadczą o zutylizowaniu odpadów budowlanych zgodnie z prawem.

śr. ocena 5 / głosów 6