Podstawowe narzędzia wykorzystywane w warsztacie samochodowym

Okazuje się, że wybór narzędzi do warsztatu samochodowego wcale nie jest rzeczą prostą. Tak naprawdę w tym przypadku warto zastanowić się nad typem prac, które w warsztacie będą wykonywane oraz czy praca ma mieć charakter amatorski, a może profesjonalny. Co powinno znaleźć się w każdym warsztacie samochodowym? Co należy w tym przypadku wziąć pod uwagę?

warsztat-samochodowy

Meble warsztatowe

Podstawowe meble warsztatowe to szafy, szafki, regały czy stoły. Wiele osób wciąż wyposażając warsztat decyduje się na zakup kiepskiej jakości mebli, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety szybko nadają się one do wyrzucenia. Tymczasem inwestycja w metalowe, wysokiej klasy meble do warsztatu można sporo zaoszczędzić. Posłużą one bowiem przez wiele lat, nawet intensywnie użytkowane. Oprócz tego warto zainwestować w wieszaki do narzędzia, a także kontenery i pojemniki do przechowywania różnego rodzaju elementów. To element obowiązkowy w każdym warsztacie samochodowym.

Podstawowe narzędzia

Kluczem do sukcesu jest utrzymanie w warsztacie porządku. Tylko wówczas może on sprawnie funkcjonować. Dlatego trzeba mieć pod ręką akcesoria, które pomogą utrzymać ład i porządek. Oprócz tego zawsze pod ręką trzeba mieć tak podstawowe narzędzia jak śrubokręty czy klucze. Wszystkie tego typu elementy powinny znaleźć się w specjalnych walizkach czy kontenerach, aby w razie potrzeby można było je łatwo odnaleźć. Nie można również oszczędzać na lewarach, rampach samochodowych czy podnośnikach  hydraulicznych. To jedne z najważniejszych elementów w każdym warsztacie samochodowym. Narzędzia dobrej jakości znajdziemy u dobrego dostawcy, takiego jak na przykład sklep Moto-Dakar.

Podnośniki i rampy oraz urządzenia diagnostyczne

Dobrej klasy podnośniki i rampy zapewniają bezpieczeństwo pojazdom oraz mechanikom samochodowym w czasie pracy. W tym przypadku ilość i rodzaj wyposażenia warto dostosować do indywidualnych potrzeb.  Poza tym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że żaden warsztat samochodowy nie może funkcjonować bez odpowiednich urządzeń diagnostycznych. Także i tutaj ich liczba i rodzaj powinny być uzależnione od potrzeb danego warsztatu.  Oprócz tego w warsztacie przydadzą się takie narzędzia i akcesoria jak wiertarka, szlifierka, spawarka czy leżanka. Warto też zainwestować w akcesoria zapewniające bezpieczeństwo: maski, rękawiczki czy kombinezony. Dzięki nim można ochronić się przed ewentualnymi urazami i skaleczeniami, o której podczas pracy w warsztacie samochodowym nie jest trudno.

śr. ocena 5 / głosów 5