Podnośniki i ich wykorzystanie w pracach na wysokości

Podnośniki to doskonała alternatywa dla rusztowań, czy bardzo wysokich drabin. Wykorzystywane są zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz pomieszczeń – na przykład do prac w wysokich halach produkcyjnych. Podnośniki ułatwiają różnego rodzaju prace i nie jest to rozwiązanie wykorzystywane wyłącznie przez firmy przy dużych budowach, remontach, instalacjach. Nawet przy niektórych przydomowych robotach warto zdecydować się na wynajem podnośnika, by praca była bezpieczna, szybka i efektywna. Co warto wiedzieć o podnośnikach i pracy z nimi?

Czym dokładniej są podnośniki i jakie są ich rodzaje?

Podnośniki koszowe to pojazdy, które są wyposażone w tzw. ramię o wskazanym udźwigu, na którym znajduje się kosz lub platforma. W zależności od wielkości kosza i udźwigu ramienia podnośnika może na nim pracować nawet kilka osób jednocześnie. Kolejne parametry podnośnika, od których zależne są jego możliwości, to przede wszystkim: wysokość platformy i wysokość robocza, szerokość i długość transportowa. Na rynku dostępne są podnośniki nożycowe (ramię unosi się w górę w pionie), podnośniki teleskopowe (ramię ma też zasięg boczny) oraz podnośniki teleskopowe z przegubem. Możemy wybierać wśród podnośników elektrycznych i spalinowych, samojezdnych, na przyczepach samochodowych, o mniejszych lub większych kołach – wybór zależy po prostu od naszych potrzeb. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, jeśli mamy problem z wyborem właściwego podnośnika, warto skonsultować się z fachowym doradcą.

Do jakich prac przydomowych wykorzystywane są podnośniki?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, podnośniki są wykorzystywane nie tylko przy dużych realizacjach. Sprawdzają się także przy wielu pracach przydomowych. Często bardziej opłacalny jest wynajem podnośnika, na którym swobodnie będą mogły pracować dwie, trzy osoby, niż stawianie rusztowania, co też przecież kosztuje, a dodatkowo jest czasochłonne. Podnośniki przydają się przy remontach elewacji, przy docieplaniu, tynkowaniu, czy malowaniu. Sprawdzają się przy wymianie i czyszczeniu rynien, uzupełnianiu wybrakowanych dachówek, czy odnawianiu dachowych podbitek. Z podnośników możemy też myć okna i dachy. Podnośniki nożycowe i teleskopowe mogą nam pomóc w przycinaniu wysokich drzew w przydomowym podwórku. Mają więc mnóstwo oczywistych i nieoczywistych zastosowań. Wykorzystujemy je chętnie na przykład do montażu dekoracji świątecznych, anten satelitarnych, czy bannerów firmowych – w końcu w naszych domach często prowadzimy też swoje biura, kancelarie, salony kosmetyczne, fryzjerskie, manicure itd.

śr. ocena 5 / głosów 5