Panele nadłóżkowe – udogodnienie dla pacjenta i lekarza

Pobyt w szpitalu zazwyczaj nie należy do przyjemności, a wiele osób nawet perspektywa odwiedzin w tym miejscu przyprawia o nieprzyjemne uczucia. Wieloosobowe sale szpitalne w starszych zakładach leczenia zamkniętego odstraszają nie tylko skojarzeniem z chorobą, ale też zwykle nieprzyjemnym wystrojem. Na szczęście coraz więcej klinik poddaje się modernizacji, a nowe ośrodki wznoszone są w zupełnie innym standardzie.

Obecnie coraz większą wagę przykłada się nie tylko do jakości i efektywności samego leczenia, ale także komfortu pacjentów. Wyposażenie sal szpitalnych musi oczywiście spełniać wymogi funkcjonalności w taki sposób, by usprawniać pracę personelu, jednak jednocześnie powinno zapewniać maksymalną wygodę chorym.

(Nie)zwykłe łóżko szpitalne

W nowoczesnych szpitalach i prywatnych klinikach nie znajdziemy już żelaznych łóżek z wygniecionymi materacami i obdartym stolikiem nocnym obok. Każdy pacjent ma do swojej dyspozycji miejsce w pełni przygotowane do zaspokojenia jego najważniejszych potrzeb w łatwy i bezpieczny sposób.

Obecnie standardem jest wyposażanie stanowisk szpitalnych w specjalne panele nadłóżkowe. Są to urządzenia rozdzielcze, które doprowadzają do łóżka pacjenta najważniejsze media. Panel nadłóżkowy najczęściej posiada gniazdko zasilania elektrycznego i urządzenie do przywoływania personelu, jednak na rynku dostępne są rozwiązania o różnych zaawansowanych funkcjonalnościach.

Dla przykładu posłużmy się modelem panelu MERYcomfort, który dostępny jest w ofercie firmy INMED-Karczewscy. Dzięki niemu pacjent w pozycji leżącej może dosięgnąć przywoływacza personelu, wszystkich niezbędnych włączników, gniazdek elektrycznych, a nawet gniazd ładowania USB. Panel zapewnia też pacjentowi oświetlenie na tyle dyskretne, by nie przeszkadzało innym osobom przebywającym na sali, a jednocześnie umożliwiające wygodną lekturę.

Panel nadłóżkowy jako urządzenie medyczne

Nie należy zapominać, że szpitalny panel nadłóżkowy jest przede wszystkim elementem wyposażenia medycznego. Na takim panelu umieszczane są punkty poboru gazów medycznych, niezbędnych podczas opieki nad niektórymi chorymi. Wspomniany wcześniej model MERYcomfort doskonale rozwiązuje problem higieny, wyraźnie rozdzielając strefę przeznaczoną dla pacjenta od tej, z której korzysta lekarz i pozostały personel.

Część obsługiwana przez personel znajduje się górnym obszarze panelu, co uniemożliwia pacjentowi przypadkowe manipulowanie przy urządzeniach medycznych, a jednocześnie ułatwia dostęp osobom stojącym obok łóżka. Dodatkowo, cały panel wykonany jest z łatwego w czyszczeniu tworzywa, a najbardziej podatne na zabrudzenia elementy z materiałów antybakteryjnych.

Zatem nowoczesne panele nadłóżkowe są doskonałym udogodnieniem zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Oprócz wysokiej funkcjonalności zapewniają też świetną estetykę sali szpitalnej, a na oddziałach dziecięcych istnieje możliwość wykorzystania paneli wykończonych w żywych barwach czy zdobionych radosnymi grafikami.

śr. ocena 5 / głosów 5