Oświetlenie szynowe w praktyce

Początkowo wykorzystywane przede wszystkim w galeriach sztuki oraz w muzeach, dziś systemy oświetlenia szynowego chętnie instalowane są również we wnętrzach mieszkalnych. Ruchome reflektory mocowane na długich szynach swoją stylistyką doskonale wkomponowują się w nowoczesne aranżacje, a do ich stosowania zachęca również niebywała funkcjonalność.

Instalacja oświetlenia szynowego jest wskazana wszędzie tam, gdzie przewidujemy częstą zmianę położenia poszczególnych źródeł światła. Reflektory w takim systemie mogą być w prosty sposób przesuwane wzdłuż długiej szyny przymocowanej bezpośrednio do sufitu lub ściany, a w przypadku większości modeli możliwa jest też regulacja kąta padania światła. Elastyczność jest więc najważniejszą zaletą tego rozwiązania. Nowoczesne systemy oświetlenia zachęcają do siebie również nietuzinkowym designem.

Budowa szynowego systemu oświetleniowego

W kontekście oświetlenia szynowego nie bez powodu mówimy o systemie. Oświetlenie tego typu zawsze musi być zbudowane z kilku współpracujących ze sobą elementów. Do podstawowych części składowych takiego zestawu zaliczamy metalową szynę, czyli listwę z prowadnicą, wewnątrz której ukryte są przewody zasilające reflektory lub spoty. Co ważne, szyny można ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób bardzo długie odcinki, a nawet bardziej skomplikowane układy. Trójfazowe szyny pozwalają użytkownikom również na niezależne używanie poszczególnych źródeł światła, zatem takie instalacje zapewniają największą funkcjonalność i najlepsze efekty.

Gdzie sprawdzi się oświetlenie szynowe?

Pomysł tworzenia eleganckich systemów szynowych narodził się z potrzeby dostarczenia elastycznego oświetlenia dla miejsc takich jak wspomniane we wstępie galerie sztuki, gdzie częste zmiany ekspozycji wymuszały równie częste zmiany punktów padania światła. Z czasem rozwiązanie to rozprzestrzeniło się na inne obiekty komercyjne. Oświetlenie szynowe na swoje potrzeby szybko zaadaptowały przede wszystkim sklepy, głównie te działające w handlu detalicznym, gdzie estetyczna prezentacja produktów ma ważne znaczenie marketingowe.

Obecnie sprytne i eleganckie systemy szynowe stosowane są również w mieszkaniach prywatnych. Sklep Światło i Styl w swojej ofercie prezentuje takie rozwiązania m.in. do kuchni, salonu i sypialni. We wszystkich tych pomieszczeniach z pewnością docenimy funkcjonalność ruchomych reflektorów. Nie bez znaczenia jest estetyka systemów szynowych, które doskonale wkomponowują się w modne obecnie aranżacje minimalistyczne i industrialne.

Ponieważ szyny mogą być montowane bezpośrednio do sufitu lub podwieszane, a bogactwo oferty kompatybilnych z nimi reflektorów jest naprawdę olbrzymie, odpowiedni system można skomponować do praktycznie każdego wnętrza. Najlepsze, bo piękne i niezawodne systemy oświetleniowe tego typu na rynek polski oferują producenci Italux, Nowodvorski, Spotline i TK Lightning, toteż warto zapoznać się z propozycją tych marek.

śr. ocena 5 / głosów 5