Organizacja rozbiórek i wyburzeń krok po kroku

Terminy rozbiórka, wyburzenie i demontaż często używane są jako synonimy. Najdłużej funkcjonuje termin rozbiórki, ponieważ kiedyś budynki były dosłownie rozbierane ręcznie. Demontaż to oczywiście odwrotność montażu, jednak nie możemy w ten sposób nazywać prac związanych z usuwaniem konstrukcji innych niż łączone śrubami, wkrętami itp. Wyburzenia to „nowoczesna rozbiórka”, której dokonujemy różnego rodzaju maszynami. Jak to […]

Rozbiórki

Terminy rozbiórka, wyburzenie i demontaż często używane są jako synonimy. Najdłużej funkcjonuje termin rozbiórki, ponieważ kiedyś budynki były dosłownie rozbierane ręcznie. Demontaż to oczywiście odwrotność montażu, jednak nie możemy w ten sposób nazywać prac związanych z usuwaniem konstrukcji innych niż łączone śrubami, wkrętami itp. Wyburzenia to „nowoczesna rozbiórka”, której dokonujemy różnego rodzaju maszynami. Jak to wygląda w praktyce?

Formalności i podstawowe zasady

Zazwyczaj wszystkie roboty budowlane kojarzą nam się z uprzednim przejściem przez szereg formalności, by uzyskać zgodę na ich przeprowadzenie. Według obowiązującego w Polsce Prawa budowlanego pozwolenia na rozbiórkę nie wymagają:

  • budynki i budowle, które nie są obiektami zabytkowymi, o wysokości nie większej niż 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
  • obiekty i urządzenia budowlane, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie, o ile nie podlegają ochronie jako dobra kultury.

Rozbiórkę takich konstrukcji musimy jedynie zgłosić właściwemu organowi (starosta). Ten jednak może nałożyć na nas obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jeśli w jakiś sposób niekorzystnie wpłynie na otoczenie (np. pogorszy stosunki wodne). Jeśli chodzi o podstawy rozbiórki i wyburzeń od strony technicznej, należy pamiętać o właściwym ogrodzeniu i oznaczeniu terenu, a także o wykonywaniu wszelkich prac na wysokości z właściwym zabezpieczeniem.

Rozbiórka krok po kroku – dom jednorodzinny

Jak wygląda rozbiórka krok po kroku, opowiemy na przykładzie rozbiórki domu ze spadzistym dachem. Roboty zaczynamy od kalenicy, usuwamy wszystkie elementy ponad połacią, demontujemy rynny i obróbki blacharskie. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Martrans z Dąbrowy Górniczej, jeśli pojawiają się wątpliwości co do wytrzymałości dachu, koniecznie wzmacniamy elementy nośne. Usuwamy pokrycie dachowe, a następnie poszycie. Ściany murowane (z cegieł, bloczków, pustaków) najpierw należy skuć z tynku, a później kolejno zdejmować poszczególne elementy. Do wyburzenia ścian żelbetowych potrzebna nam będzie maszyna o odpowiednich gabarytach, czyli na przykład koparka. Kolejny etap to usunięcie stropów, schodów i fundamentów, jeśli jest to w planie – rozbiórka i wyburzanie muszą być wcześniej odpowiednio rozplanowane w dokumentacji, którą dołączamy do urzędu. Firmy, które zajmują się rozbieraniem i wyburzaniem budynków i innych konstrukcji zazwyczaj oferują także wywóz gruzu, dlatego o tą kwestię nie musimy się martwić.

śr. ocena 5 / głosów 1