Jak ogrzewać dom za pomocą prądu? Sposób działania pompy ciepła

Myśląc o ogrzewaniu domu prądem od razu wyobrażamy sobie olbrzymie rachunki za energię elektryczną. Tymczasem nie zawsze musi to być prawda. Jak to możliwe, że ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, zasilanej przecież prądem, jest sposobem na znalezienie oszczędności w domowym budżecie?

Pompa ciepła, jak każde urządzenie mechaniczne, wymaga źródła zasilania. Choć pompy zasilane są prądem, będącym jednym z najdroższych źródeł energii, ich eksploatacja okazuje się zaskakująco tania – przekonuje nasz rozmówca z firmy Klima-Premium. Wynika to z faktu, że pompa zasadniczo nie wytwarza ciepła, ale jedynie przekazuje je z otoczenia do wnętrza domu.

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła jest bardzo sprytnym urządzeniem, które wymusza przepływ ciepła z chłodniejszego do ciepłego obszaru. Jest to kierunek niezgodny z naturalnym przepływem energii ciepła, toteż proces musi być zasilany z zewnątrz. Jednak prąd dostarczany do pompy nie zamienia się w energię cieplną, a jedynie uruchamia mechanizm umożliwiający wprawienie w ruch obiegu termodynamicznego.

Urządzenie pobiera energię z zewnętrznego źródła ciepła i przekazuje je do wymiennika. Tutaj energia podgrzewana jest dzięki czynnikowi roboczemu o wyższej temperaturze. Tak uzyskana energia może być wykorzystana do podgrzania wody użytkowej, ale także zasilać ogrzewanie powietrza w całym domu.

Zużycie prądu przez pompy ciepła

Pompa ciepła nie zamienia energii elektrycznej na energię cieplną, a prąd wykorzystywany jest jedynie do wprawienia w ruch sprężarki wymuszającej obieg czynnika w urządzeniu. Dlatego zużycie energii elektrycznej jest tutaj niewielkie.

Wykorzystując 1 kWh prądu, pompa ciepła pobiera do 4 kWh ciepła z otoczenia domu i przekazuje je do instalacji grzewczej domu w łącznej ilości około 3 do 5 kWh. Jak wynika z tego rachunku, ilość energii dostarczonej do ogrzewania budynku jest znacznie wyższa, niż ilość zużytego prądu, toteż taki sposób ogrzewania jest bardzo korzystny finansowo.