Odzież trudnopalna. Budowa i funkcje

Odzież trudnopalna to specyficzny typ odzieży ochronnej. Znajduje ona zastosowanie podczas spawania i procesów pokrewnych, w których istnieje ryzyko wystąpienia takich zagrożeń, jak ciepło czy płomień.

 

Kto nosi odzież trudnopalną?

Dobrze zaprojektowana odzież trudnopalna stanowi nieodłączny element stroju spawacza, szlifierza, tokarza, ślusarza, kowala oraz przedstawicieli innych zawodów, mających kontakt z wysoką temperaturą, ogniem czy iskrami (np. w przemyśle petrochemicznym). Na odzież trudnopalną składają się przeważnie takie części garderoby jak kurtka, spodnie i ogrodniczki.

Jakość potwierdzona normami

Materiał z którego wykonany jest ubiór trudnopalny to specjalna bawełna odporna na ogień, spełniająca wymagania norm EN ISO 11612, EN 531 (odzież chroniąca przed czynnikami gorącymi i płomieniem) oraz EN ISO 11611 i EN 470-1 (odzież ochronna dla spawaczy i pracowników w zawodach pokrewnych). Dodatkowe bezpieczeństwo przed przenikaniem iskier gwarantują wykończenia chemiczne odzieży.

Komfort noszenia

Mimo funkcji ochronnej, ubiór trudnopalny nie jest ciężki i trudny w noszeniu. Oddychający materiał, prócz funkcji ognioochronnej, zapewnia ciału komfort klimatyczny nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki temu, codzienna praca może być wykonywana bez przeszkód i ryzyka późniejszych powikłań zdrowotnych. Oznacza to, że odzież trudnopalna jest w pełni ergonomiczna.

Gdzie kupić?

O tym, że z ogniem nie ma żartów, nikogo przekonywać nie trzeba. W przypadku odzieży trudnopalnej, jakość materiału ma zatem szczególnie ważne znaczenie. Tylko ubiór pochodzący ze sprawdzonych źródeł gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnych sklepów ze sprzętem BHP, takich jak warszawski Konfexim Serwis. Specjaliści Konfexim posiadają szeroki wybór odzieży roboczej oraz innych środków bezpieczeństwa higieny pracy.