Ochrona przeciwpożarowa konstrukcji żelbetowych

Konstrukcje żelbetowe niestety również są podatne na ogień. Bardzo często znajdują się w starszych budynkach. Najgorzej, jeśli nie spełniają wymagań przeciwpożarowych. Jest to ogromne zagrożenie nie tylko dla obiektu, ale także dla ludzi, którzy się w nim znajdują. Obecnie można w szybki, niedrogi i prosty sposób ochronić żelbeton przed destrukcyjnymi płomieniami. Służą do tego specjalne masy i inne produkty. Które się sprawdzą u Ciebie?

Ochrona przeciwpożarowa konstrukcji żelbetowych – co dają masy ognioochronne?

W trakcie pożaru żelbeton jest bardzo podatny na uszkodzenia. Łatwo ulega termicznemu odpryskiwaniu i pęknięciom. Przez to konstrukcja zostaje uszkodzona, materiał traci właściwości, a do innych pomieszczeń przenikają dym i trujące substancje. Na szczęście na rynku znajdują się specjalne środki, które wzmacniają żelbeton.

Dużą popularnością się cieszą masy ognioochronne. Są dostępne w przeróżnych formach, w tym natryskowych. Taka ochrona przeciwpożarowa konstrukcji żelbetowych może się opierać na bazie różnych substancji, takich jak włókna z wełny mineralnej. Co ciekawe, masy nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się płomieni, ale także izolują akustycznie. W formie natrysków ognioochronnych świetnie się sprawdzą nie tylko na konstrukcjach żelbetowych, ale też stropach gęstożebrowych i płytach betonowych.

Warto wiedzieć, że są również dostępne zaprawy na bazie gipsu i wermikulitu. Odnajdują zastosowanie w obiektach w różnych klasach odporności – od R30 do nawet R240. Ich dodatkową zaletą jest ogólna ochrona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Impregnaty powinny być nakładane na dobrze wyczyszczony i osuszony żelbeton. Czynność nie jest trudna i czasochłonna – można do tego użyć zwykłego pędzla, wałka lub pistoletu.

Jakie jeszcze środki chronią konstrukcje żelbetowe przed ogniem?

Ognioochronne natryski są sprawdzone i skuteczne, warto jednak poznać też inne zabezpieczenia ochronne konstrukcji żelbetowych. Zaliczają się do nich między innymi farby pęczniejące. Jak mówi specjalista z firmy “JACK-SERVICE” Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Budowlane sp. z o.o., takie powłoki nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się płomieni, ale również pełnią funkcję estetyczną. Są trwałe, odporne na pękanie, większość jest przyjazna dla środowiska, w dodatku nie są kosztowne.

W wielu przypadkach sprawdzą się też specjalne płyty i okładziny – na przykład z wełny skalnej. Warto zasięgnąć porady fachowca, który pomoże Ci dobrać stosowny produkt do ochrony.

śr. ocena 5 / głosów 5