Narzędzia przeznaczenia przeciwpożarowego

Pożar to jedno z największych zagrożeń, jakie może pojawić się w naszym domu lub pracy. Nie trzeba wiele, żeby doszło do zaprószenia ognia – wystarczy jedna iskra i chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia. Dlatego warto zaopatrzyć się w sprzęty, które pozwolą nam wyeliminować zagrożenie na własną rękę lub przynajmniej powstrzymać je do czasu przybycia straży pożarnej.

Koc przeciwpożarowy

To proste, ale niezwykle przydatne rozwiązanie do zwalczania niewielkich źródeł ognia. Przyda się między innymi w kuchni restauracyjnej, laboratorium. W ekstremalnie niebezpiecznych sytuacjach możemy go użyć również do ugaszenia ubrań płonących na ciele drugiej osoby. Zasada działania koc jest bardzo prosta – wystarczy zarzucić go na miejsce wystąpienia ognia i dokładnie je „opakować” – ogień bez dostępu do tlenu zostanie momentalnie zduszony bez potrzeby wykorzystania środków gaszących. Koce wykonywane są z włókna szklanego, dzięki czemu same nie ulegają zapłonowi, nie przepuszczają olejów i wytrzymują temperaturę do nawet 500 stopni. Stanowią idealne uzupełnienie dla gaśnic.  

Gaśnica

To obowiązkowy, podstawowy element zabezpieczenia przeciwpożarowego – powinien znajdować się w każdym miejscu użytku publicznego, np. urzędach, centrach handlowych, szkołach, przychodniach. Warto również posiadać jedną lub dwie w domu, umieszczone w dobrze dostępnych miejscach.

Bezwzględnie należy pamiętać, że różne rodzaje gaśnic znajdują różne zastosowanie – mówi przedstawiciel firmy BHP Profi, specjalizującej się w sprzedaży sprzętu BHP – Konkretne czynniki gaśnicze wykorzystywane mogą być wyłącznie do gaszenia określonej kategorii pożarów, np. tłuszczy, tworzyw stałych, gazów, instalacji elektrycznej. Używanie ich niezgodne z przeznaczeniem może stwarzać ogromne zagrożenie dla otoczenia, gaszonych obiektów oraz ludzi znajdujących się w pobliżu.

Podział gaśnic

Zgodnie z przepisami, gaśnica powinna posiadać oznaczenia, informujące nas o tym, do jakiego rodzaju pożaru można ją stosować. W roli tych oznaczeń używa się liter:

  • A – do gaszenia ciał stałych, ulegających rozżarzeniu, np. drewno
  • B – do gaszenia cieczy i ciał stałych, ulegających stopieniu, np. benzyna lub smoła
  • C – do gaszenia gazów palnych, np. metanu
  • D – do gaszenia metali palnych, np. magnezu
  • E – do gaszenia urządzeń elektrycznych lub okolic tych urządzeń
  • F – do gaszenia łatwopalnych środków gotujących, np. tłuszczy zwierzęcych.

Zazwyczaj jedna gaśnica może być wykorzystana do gaszenia różnych rodzajów pożarów, stąd na przykład oznaczenia ABC, mówiące o tym, że gaśnica znajduje zastosowanie w gaszeniu wszystkich ciał stałych, cieczy oraz gazów. W zależności od przeznaczenia gaśnicy, wypełniana jest on konkretnym środkiem gaśniczym – wyróżniamy gaśnice pianowe, proszkowa oraz tzw. śniegowe.

śr. ocena 5 / głosów 5