Najczęstsze usterki agregatów tynkarskich

Agregaty mieszająco-pompujące, zwane częściej tynkarskimi, to urządzenia przeznaczone do wyrabiania i nakładania w sposób ciągły tynków na wybrane powierzchnie. Metoda natryskowa, na której opiera się ich działanie, jest ceniona za wydajność, wysoką jakość aplikacji oraz skrócenie czasu pracy, a agregat znajduje się na wyposażeniu większości firm remontowo-budowlanych. Intensywnie eksploatowany, ulega zużyciu, a z czasem pojawiają się usterki.

Tynkowanie

Budowa i działanie agregatu tynkarskiego 

Agregat tynkarski jest stosunkowo prostym urządzeniem. Składa się z kosza zsypowego, w którym wyrabia się zaprawę za pomocą motoreduktora połączonego z mieszakiem, pompy ślimakowej i węża zakończonego pistoletem służącego do nakładania tynku. Do działania agregatu niezbędna jest woda pod odpowiednim ciśnieniem oraz dostęp do prądu. Urządzenia te są wyposażone w kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie, i przystosowane do mieszanek suchych lub mokrych. By zapewnić sobie długą eksploatację maszyny, warto kupić profesjonalny sprzęt, jaki znajdziemy m.in. w ofercie sklepu tynkarskiego Tector w Głogowie, oraz odbyć szkolenie na operatora agregatu tynkarskiego.

Dlaczego agregat tynkarski nie podaje wody? Typowe awarie 

Większość typowych usterek i awarii agregatów wynika z błędów i niedopatrzeń w ich eksploatacji. Użytkownicy często skarżą się, że maszyna nie podaje wody – zanim wezwiemy serwisanta, warto sprawdzić jej ciśnienie oraz swobodny przepływ. Często przyczyną problemu jest zagięty lub przyciśnięty wąż – gdy ciśnienie wody spadnie, agregat wyłącza się automatycznie. Problemem może być też zbyt długi wąż o małej średnicy.

Podobnie jest z zasilaniem, którego napięcie powinno wynosić 380 V. Jego spadki powodują przerwy w pracy agregatu, a zastosowanie nieodpowiednich przewodów może sprawić, że elementy elektryczne maszyny będą się przegrzewać, a w rezultacie ulegną uszkodzeniu. Agregaty są także narażone na „zatkanie” tężejącym tynkiem, gdy nie zostaną dokładnie oczyszczone po skończonej pracy.

Zużycie pompy ślimakowej w agregacie 

Pompa agregatu jest poddawana intensywnej eksploatacji, po pewnym czasie ulega więc usterkom. Wymiana tzw. szneki to chyba najczęstszy powód wymuszający naprawę agregatów. Płaszcze gumowe pompy są podatne na uszkodzenia, a metalowe rotory niszczeją pod wpływem stałej pracy. By wydłużyć żywotność szneki, lepiej unikać codziennego mycia węży przy użyciu ciśnienia pompy oraz pamiętać o smarowaniu rotora wyłącznie silikonem technicznym (a nie produktami ropopochodnymi!).

śr. ocena 0 / głosów 0