Nabycie podnośników – zakup czy wynajem?

Podnośniki to sprzęty niezbędne do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokości – od wykańczania i remontowania budynków, przed montaż elementów sieci elektrycznej i reklam, kończąc na przycinaniu chorych gałęzi drzew. Wykonawcy takich prac mogą zdecydować się na dwie formy wyposażenia się w potrzebny sprzęt – kupienie go własność lub wypożyczenie na wyznaczony okres. Które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne?

Opcja pierwsza – kupno

Kupno własnego podnośnika to duże obciążenie finansowe dla firmy. Poza ceną samego urządzenia – który jest dość wysoki – do sumy kosztów należy doliczyć również wydatki na jego eksploatację, ewentualne serwisowanie oraz ubezpieczenia. Czy może się to jednak opłacać bardziej, niż wynajem? Oczywiście – pod warunkiem, że podnośnik jest wykorzystywany regularnie i przez dłuższy okres czasu. Innymi słowy – jeśli podnośnik jest sprzętem niezbędnym dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, to koszt jego nabycia i użytkowania przez okres kilku następnych lat będzie niższy, niż wynajem na ten sam czas. Wysokość kosztów kupna sprawia jednak, że jest to opcja przeznaczona przede wszystkim dla firm o ustabilizowanej pozycji na rynku. Dla firm dopiero rozpoczynających działalność i niepewnych swojej przyszłości kupno własnych sprzętów może okazać się zbyt dużym obciążeniem, nawet jeśli do sfinansowania zakupu posłużono się dofinansowaniem lub kredytem.

Opcja druga – wynajem

Alternatywa pod postacią wypożyczenia podnośnika jest rozwiązaniem skierowanym przede wszystkim dla tych firm, które na początku swojej działalności nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego sprzętu bądź też w ogóle nie są zainteresowane kupnem, ponieważ podnośnik nie jest im niezbędny.

Bardzo często zdarza się, że podnośnik jest wykorzystywany jedynie sporadycznie – mówi przedstawiciel firmy MajmaxPrzykładowo firma budowlano-remontowa, która do prac na wysokości wykorzystuje przede wszystkim rusztowania, może potrzebować podnośnika do realizacji jedynie określonej ilości zleceń. W takich sytuacjach nabycie własnego sprzętu jest nieopłacalne – koszt zakupu jest wysoki, a dodatkowo urządzenie powinno zostać ubezpieczone i przechodzić regularnie przeglądy techniczne. Wynajmując podnośnik nie ponosimy takich kosztów i nie spada na nas odpowiedzialność za utrzymanie maszyny w odpowiednim stanie.

Wypożyczenie podnośnika to usługa, z której korzystają również większe firmy, posiadające własny sprzęt. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy podnośnik należący do przedsiębiorcy uległ awarii lub kiedy firma pozyskała więcej zleceń i własna flota nie jest wystarczająca do ich wykonania.

Podsumowując

Zarówno nabycie, jak i wypożyczenie podnośnika ma swoje plusy oraz istotne minusy. To, która z tych opcji jest bardziej opłacalna, uzależnione jest od warunków pracy przedsiębiorstwa, jego sytuacji finansowej oraz zapotrzebowania.

śr. ocena 5 / głosów 5