Na czym polega ochrona obwodowa ogrodzeń?

Ogrodzenie posesji jest pierwszą linią obrony przed potencjalnymi intruzami, jednak nawet wysoki płot czy metalowa siatka nie zawsze stanowi wystarczającą przeszkodę dla włamywaczy. W miejscach wymagających szczególnej ochrony, takich jak np. tereny zakładów przemysłowych, warto sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenia w postaci systemów ochrony obwodowej.

Na systemy ochrony obwodowej (perymetrycznej) obiektów składają się rozmaite czujniki, zdolne do odczytania informacji o próbach wtargnięcia na chroniony obszar. Ochronę obwodową ogrodzenia można budować np. w oparciu o czujniki montowane bezpośrednio na płotach bądź zakopywane. Na czym polega ich działanie?

Napłotowe systemy alarmowe

Montaż napłotowego systemu alarmowego pozwala na swobodne poruszanie się osób przebywających wewnątrz ogrodzonego obszaru. Jest to możliwe, dzięki umieszczeniu czujników antywłamaniowych bezpośrednio na ogrodzeniu. System alarmowy uruchamiany jest wyłącznie w sytuacji, gdy intruz próbuje sforsować płot, np. wspinając się na niego lub przecinając siatkę.

Dla przykładu, przyjrzyjmy się bliżej systemowi detekcji intruzów SERIR P2P marki DEA Security, który z powodzeniem wykorzystywany jest m.in. do ochrony ogrodzeń obiektów rządowych i wojskowych.

Ochronę obwodową SERIR P2P budują detektory  piezoelektryczne, które montowane są na metalowych siatkach ogrodzeniowych. Czujniki wyczuwają drgania metalowej siatki podczas próby jej przecięcia, sforsowania lub wspięcia się po niej. Jednocześnie, czujniki są odporne na oddziaływanie zjawisk atmosferycznych, dzięki czemu alarmu nie uruchamia mocny wiatr ani nawałnice.

Każdy z detektorów ma własny identyfikator, dzięki czemu po wykryciu sygnału o zagrożeniu można szybko zlokalizować dokładny punkt zagrożenia. To bardzo ważne szczególnie w przypadku ochrony bardzo rozległych terenów.

W podobny sposób działają systemy ochrony obwodowej sztywnych ogrodzeń metalowych, takie jak TORUS 50. Detektory tego systemu są na tyle czułe, że z powodzeniem wykrywają intruzów nawet wtedy, gdy wspinająca się po płocie osoba nie wywołuje wibracji. Ponieważ umieszczane są na słupkach nośnych ogrodzenia, charakteryzują się odpornością na oddziaływanie typowych zjawisk, jakim podlegają ogrodzenia, co minimalizuje ilość fałszywych alarmów.

Niezwykle przydatną funkcją, jaką posiadają systemy ochrony obwodowej ANIKOM, również dostępne w ofercie ATLine, jest zabezpieczenie przed sabotażem. Alarm uruchamia się nie tylko podczas prób pokonania płotu, ale także przecięcia kabla systemu czy odłączenia jego zasilania.

Czujniki sejsmiczne w ochronie obwodowej

Ciekawą propozycją uzupełnienia systemu opartego o detektory napłotowe są czujki sejsmiczne, czyli zakopywane w ziemi. Takie urządzenia, niewidoczne dla potencjalnych intruzów, wykrywają fale sejsmiczne, wytwarzane przez osobę poruszającą się po danym terenie.

Urządzenie przetwarza wibracje z ziemi na sygnał elektryczny, dzięki czemu odróżnia nietypowe zjawiska od zwykłych drgań typowych dla danego terenu (np. ruchy małych zwierząt). Alarm uruchamia się więc wyłącznie w sytuacji, gdy po chronionym terenie znajduje się nieuprawniona osoba.

śr. ocena 5 / głosów 6