Na czym polega cięcie stali przecinarką?

Stal to materiał ceniony za swoją wytrzymałość i wszechstronność. Mimo swojej solidności, jest też podatny na różne metody obróbki, do której wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia. Dlatego wyroby stalowe występują w tak wielu rozmiarach i kształtach. Dowiedz się więcej o cięciu stali przecinarką oraz innych metodach zmiany jej właściwości i parametrów.

Metody obróbki stali

Stal można poddawać najróżniejszym procesom technologicznym wpływającym na jej właściwości fizyczne i chemiczne oraz kształt czy rozmiar. Podstawowym rodzajem obróbki jest obróbka mechaniczna. Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy Polmet sp. z o.o.:

Są to wszystkie procesy mające na celu zmianę wymiarów zewnętrznych i kształtu elementów stalowych. Obróbka mechaniczna odbywa się poprzez wywieranie nacisku mechanicznego lub oddzielanie fragmentów danego elementu.

Procesy technologiczne zaliczane do obróbki mechanicznej to:

  • cięcie,
  • skrawanie – frezowanie, toczenie itp.,
  • szlifowanie,

Ponadto stal, jak również inne metale, można poddawać obróbce chemicznej, termicznej, termiczno-chemicznej czy plastycznej – tak, aby nadać im pożądane parametry.

Sposoby cięcia stali

Również samo cięcie stali można wykonywać na wiele sposobów. Używane do tego bywają zarówno takie urządzenia jak przecinarki tarczowe czy taśmowe, jak i specjalne nożyce.
W niektórych przypadkach sprawdzają się też szlifierki kątowe, gilotyny i ręczne piły. Cięcie stali można także wykonywać z użyciem specjalnych palników oraz zaawansowanych przecinarek plazmowych i wodnych. Każda z tych metod oferuje nieco inny zakres możliwości działania oraz wymaga innych umiejętności. Każda też sprawdza się najlepiej w przypadku innych elementów. Niezależnie od stosowanych urządzeń i sposobów, cięcie można wykonywać ręcznie lub z użyciem technik CNC. Ta pierwsza metoda wymaga od operatora doświadczenia i określonej precyzji. Druga opiera się na sterowaniu komputerowym, wymaga więc odpowiedniego zaprogramowania urządzenia.

Cięcie stali przecinarką taśmową

Proces cięcia przecinarką taśmową sprawdza się przede wszystkim przy cięciu profili, kształtowników, rur oraz wałków stalowych. Dobra przecinarka taśmowa obsługiwana przez doświadczonego operatora jest niezwykle precyzyjna, a przy tym szybka i praktyczna. Przecinarki tego typu radzą sobie nawet z dość dużymi i grubymi elementami wykonanymi z różnych stopów stali.

Przecinarka taśmowa napędzana jest silnikiem, a do cięcia wykorzystuje ząbkowaną taśmę wykonaną z metalu, która porusza się równomiernie. Nowoczesne urządzenia tego typu pracują automatycznie, przez co są wydajne i szybkie, a dodatkowo tanie w eksploatacji. Oznacza to, że usługi cięcia stali przecinarką są ekonomicznym sposobem na obróbkę elementów stalowych.

śr. ocena 5 / głosów 5