Możliwości koparek kołowych

Koparka to niezastąpione urządzenie na placu budowy, jednak niewiele osób wie, jak nieoceniona i przydatna jest koparka kołowa. Największym komfortem, jaki ona daje, jest przede wszystkim konstrukcja, której fundamentem są koła zamiast tradycyjnych gąsienic. Dzięki temu sprzęt jest mobilny, wydajny i bardzo wygodny w transporcie, ponieważ sprawnie może poruszać się po drogach publicznych. Co jeszcze musisz wiedzieć o maszynie tego typu?

Koparka kołowa – charakterystyka

Te maszyny zazwyczaj są stosowane wykonywania do robót ziemnych. Używa się ich głównie do oddzielania urobku od gruntu i przetransportowania go do konkretnego miejsca. Ich zadaniem jest przeładunek, ponieważ muszą sprawnie nabierać i przenosić sypki materiał. Większość koparek jest wyposażonych w silnik o mocy 100-150 KM i standardowo w możliwość obrotu o 360 stopni.

Koparki kołowe zyskują na popularności i są cenione przez profesjonalistów, ponieważ są zdecydowanie wygodniejsze i prostsze w obsłudze. Sprzęt tego typu jest mniejszy i lżejszy, a co za tym idzie bardziej mobilny, a możliwość jazdy po drogach publicznych czyni go dodatkowo atrakcyjnym. Z tego względu coraz częściej można zobaczyć takie koparki w miastach np. podczas robót drogowych.

Korzystna budowa koparki kołowej powoduje, że prace są wykonywane przy jej pomocy szybciej i sprawniej. Co istotne, nie musi ona być dowożona w specjalny sposób na plac budowy, ponieważ ma wygodne podwozie z kołami. Szerokie możliwości tej maszyny powodują, że idealnie odnajduje się ona na każdym terenie, zarówno na wsi, jak i w mieście oraz jest niezastąpiona podczas realizacji drobnych prac ziemnych. Wiąże się to również z widocznym zaoszczędzeniem kosztów związanych z jej eksploatacją.

Funkcjonalność koparek kołowych

Wszechstronne i sprawne koparki kołowe oferują mnóstwo udogodnień, które są bardzo dużym ułatwieniem dla jej użytkowników. Dodatkowe elementy wyposażenia, jakie mogą zapewniać maszyny tego rodzaju to:

  • amortyzowane fotele,
  • możliwość instalacji dodatkowych kamer,
  • systemy oszczędzania paliwa,
  • tempomaty,
  • możliwość skracania cykli roboczych,
  • inteligentne układy hydrauliczne.

Dodatkowe funkcje koparek kołowych są bezcenne podczas codziennego użytkowania takiego sprzętu. Ważne jest, aby inwestować w koparki sprawdzonej i renomowanej firmy, na przykład takiej jak Sunward, która w ofercie ma bogaty wybór różnego rodzaju sprzętu. Chociaż koparki kołowe są stosowane zazwyczaj na mniej wymagającym obszarze, warto wiedzieć, że można wyposażyć je w dodatkowy osprzęt, taki jak np. młot hydrauliczny, a nawet frezarkę do asfaltu, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność.

śr. ocena 5 / głosów 6