Możliwości koparek gąsienicowych

Pojazdy gąsienicowe mają doskonałe właściwości trakcyjne, dzięki czemu umożliwiają sprawny i bezpieczny transport nawet w bardzo trudnych warunkach terenowych. Właśnie z tego powodu gąsienice są wykorzystywane powszechnie w ciężkich maszynach budowlanych, zwłaszcza podczas robót ziemnych. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom nowoczesnych koparek gąsienicowych.

Zastosowanie koparek gąsienicowych

Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru urządzenia na bardzo dużą, w porównaniu ze standardowymi kołami, powierzchnię gąsienic, koparki tego typu z powodzeniem można wykorzystywać podczas pracy na niesprzyjającym podłożu – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa XCMG-EUROPA, zajmującego się produkcją specjalistycznych maszyn budowlanych.

Pojazd gąsiennicowy zyskuje też większą stabilność, co jest szczególnie ważne w przypadku koparek wyposażonych w długie wysięgniki.

Klasyczna koparka jednonaczyniowa posiada, jak sugeruje sama nazwa, pojedyncze naczynie urabiające. Za jego pomocą możliwe jest urabianie gruntu, płynne przenoszenie ładunków o dużej masie i przeładunek materiałów sypkich.

Koparki gąsienicowe wykorzystywane są w rozmaitych pracach budowlanych, m.in. podczas kopania fundamentów, rowów i innych wykopów. Korzyści z ich stosowania dostrzegła z resztą nie tylko branża budowlana. Powszechnie stosowane są również w górnictwie, leśnictwie, a nawet podczas prac związanych pogłębianiem koryt rzek.

Możliwości nowoczesnych koparek gąsienicowych

Nowoczesne koparki gąsienicowe, dostarczane przez krajowych producentów, w niczym nie ustępują propozycjom zagranicznych koncernów. Przykładem może być koparka XE250C, wyposażona w 6-cylindrowy silnik wysokoprężny Cummins z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa. Silnik może pochwalić się mocą 142 kW i spełnia restrykcyjne wymagania UE w kwestii emisji spalin.

Wyposażenie robocze koparki obejmuje łyżkę o pojemności 1,2 m3 oraz linię hydrauliczną wysięgnika do dodatkowego osprzętu, np. chwytaka, młota czy nożyc. Mechanizm obrotu buduje wielofunkcyjny silnik sprzężony z 2-stopniową przekładnią planetarną oraz załączany automatycznie silnik.

W układzie hydraulicznym koparki  gąsienicowej XE250C wykorzystano dwusekcyjną pompę główną typu KAWASAKI o zmiennym wydatku w zależności od obciążenia. Jej maksymalna wydajność wynosi 2 x 220l/min, a ciśnienie robocze to aż 340 bar.

Dzięki dwóm dźwigniom z pedałami operator koparki ma możliwość niezależnego sterowania każdą z gąsienic, a hydrostatyczny napęd umożliwia wybór jednej z dwóch prędkości jazdy: do 2,7 km/h lub do 5,4 km/h. W silnik jazdy wbudowane są wielotarczowe hamulce mokre sterowane hydraulicznie.

Szerokość pojedynczej gąsienicy wynosi 600 mm, co przekłada się na siłę nacisku na podłoże, wynoszącą 50,2 kPa. 9 rolek podporowych i 2 rolki podtrzymujące, bezobsługowe, uszczelnione sworznie pracujące w oleju umożliwiają sprawne przemieszczanie się maszyny w trudnym terenie i lekkie pokonywanie wzniesień do 35o.

Również kabina operatora spełnia najwyższe standardy. W standardowym wyposażeniu znajduje się ogrzewanie i klimatyzacja, radioodbiornik oraz amortyzowany fotel Grammer.