Mity dotyczące stosowania samochodowych instalacji gazowych

Wielu właścicieli szuka sposobów na zmniejszenie kosztów eksploatacji i utrzymania samochodu. Ponieważ największą pozycją w budżecie każdego kierowcy jest paliwo rozglądają się oni za rozwiązaniami pozwalającymi obniżyć koszty tankowania. Dlatego też instalacje LPG cieszą się coraz większą popularnością. Mimo to wciąż pokutują mity o zagrożeniach i wadach tego typu instalacji. Znaczna ich większość nie ma jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Czy samochody napędzane gazem mają mniejszą moc?

Jeden z częściej powtarzanych mitów o samochodowych instalacjach gazowych przestrzega, że instalacja LPG przyczynia się do znacznego spadku mocy. Właśnie z tego powodu wielu kierowców krytycznie podchodzi do instalacji gazowych. Jak wyjaśnia ekspert firmy Gal-Gaz specjalizującej się w dystrybucji gazu płynnego:

Dużym nadużyciem jest powszechne przekonanie, że w samochodach napędzanych gazem kierowcy zauważają utratę mocy, a co za tym idzie jazda jest mniej dynamiczna. Badania i specjalistyczne testy wykazały, że owszem instalacja gazowa powoduje spadek mocy, ale jego rzeczywista wartość to zaledwie od 2 do 5 procent, więc nie wpływa znacząco na parametry silnika i osiągi samochodu.

Czy to prawda, że instalacja LPG niszczy silnik?

Opinia o zgubnym wpływie gazu na żywotność silników samochodowych pochodzi z czasów, kiedy montaż instalacji gazowych dopiero raczkował. Ówczesne instalacje były kiepskiej jakości, a mechanicy dobierali je do typu silnika metodą prób i błędów. Obecnie oferowane instalacje to nowoczesne i zaawansowane technologicznie systemy. Przykładem niech będzie instalacja sekwencyjna, która w silnikach z wielopunktowym wtryskiem zasila mieszanką bezpośrednio każdy cylinder. Takie rozwiązanie sprawia, że silnik jest zupełnie bezpieczny. Wiele zależy od paliwa jakie tankujemy. Dlatego tak ważne jest korzystanie z oferty sprawdzonego dostawcy gazu Rzecz jasna trzeba również pamiętać o regularnych przeglądach samochodu i samej instalacji czy pilnować terminów wymiany oleju.

Czy montaż instalacji gazowej nie zawsze się opłaca?

Bardzo często można usłyszeć, że montaż instalacji gazowej w samochodzie nie jest opłacalny, ponieważ koszty z tym związane są bardzo wysokie

Ten argument w pewnej części jest zasadny. Jednak całościowa ocena opłacalności takiej inwestycji zależy od bardzo wielu czynników. Po pierwsze ma na to wpływ wiek samochodu. Starsze pojazdy, w których nie ma tyle elektroniki co w nowych modelach lepiej znoszą zasilanie gazem. Kolejną bardzo ważną kwestią jest ilość przejeżdżanych kilometrów. Im ich więcej tym szybciej nastąpi zwrot poniesionych kosztów. Ponad to montaż instalacji LPG opłaci się posiadaczom samochodów o dużych pojemnościach silnika. Dzieje się tak dlatego, że spalają one więcej benzyny. Ostrożne szacunki ekspertów mówią, że markowa instalacja gazowa, której koszt to ok. 2500 złotych zwróci się po przejechaniu ok. 12000 – 13000 kilometrów.

śr. ocena 5 / głosów 5