Metody cięcia betonu. Jakie techniki stosują profesjonaliści?

Beton to wszechstronny materiał w budownictwie, jednak jego właściwości mechaniczne sprawiają, że trudno jest wykonać w nim precyzyjne otwory i nacięcia. Wymaga to odpowiedniego przygotowania, sprzętu oraz umiejętności. Jakie najczęściej techniki stosują profesjonaliści w swojej pracy? W artykule przedstawiamy najpopularniejsze metody cięcia betonu.

Narzędzia do cięcia betonu

Beton to twardy i wytrzymały materiał, który może przenosić bardzo duże obciążenia. Wszystko to sprawia, że wykonywanie w nim nacięć i otworów jest problematyczne. Wybór odpowiedniej metody cięcia betonu dyktowany jest uwarunkowaniami wykonawczymi, głębokością cięcia izakresem prac. Czynności tej można dokonać przy pomocy: pił ściennych, przecinarek ręcznych, przecinarek jezdnych i pił łańcuchowych do betonu.

  • Cięcie piłami ściennymi to najszybsza i bardzo precyzyjna metoda, którą wykorzystuje się przede wszystkim do wycinania otworów w ścianach konstrukcyjnych, podłóg i skośnych powierzchni. Piły ścienne umożliwiają zastosowanie tarcz diamentowych. 
  • Przecinarki ręczne są lekkie i mają małe gabaryty, dzięki czemu można pracować nimi w nawet trudno dostępnych miejscach. Doskonale sprawdzają się do poszerzania otworów okiennych i drzwiowych, otworów instalacyjnych czy wykonywania zagłębień pod kable.
  • Przecinarka jezdna do betonu i asfaltu to specyficzne urządzenie, które swoją konstrukcją przypomina wózek. Wyposażone jest w kółka umożliwiające jazdę po przecinanym terenie oraz wygodny uchwyt. Najważniejszą częścią przecinarki jest piła tarczowa znacznie większych rozmiarów niż w przypadku pił ściennych i ręcznych. Warunkowane jest to ich przeznaczeniem.
  • Piły łańcuchowe do betonu przypominają piły do drewna, jednak wyposażone są w specjalny diamentowy łańcuch tnący dopasowany do tak wymagającego materiału, jakim jest beton. Mają dużą głębokość cięcia i świetnie sprawdzają się do wycinania otworów w ścianach. Doskonale radzą sobie w trudno dostępnych miejscach. Nadają się do cięcia betonu zbrojonego.

Technika diamentowa

Profesjonaliści bezsprzecznie przyznają, że najlepszą i najczęściej stosowaną przez nich techniką cięcia betonu jest technika diamentowa. Pozwala osiągnąć ogromną precyzję wykonanych cięć, a przy tym jest to stosunkowo tania metoda. Diamentowe tarcze są wytrzymałe i nie trzeba wymieniać ich tak często, jak tradycyjne. Praca z ich pomocą jest szybka i przyjemna, a dodatkową zaletą jest brak zapylenia. Jak mówi fachowiec z firmy budowlano-remontowej PW Marko:

Technika diamentowa to najczęściej wykorzystywana przez nas metoda cięcia w betonie i nie ma w tym nic dziwnego. Jest bezudarowy sposób wykonania otworów i nacięć. Dzięki niej możemy osiągnąć gładkie cięcia o równych krawędziach, których w większości przypadków nie trzeba później obrabiać, na przykład dodatkowo szlifować. Umożliwiają wykonywanie otworów okiennych, wejściowych do domu i do garażu, otworów pod komin, wycinania stropów, ścian czy schodów. Można ją wykorzystać również do poszerzania istniejących otworów, ponieważ stosując technikę diamentową, nie niszczy się sąsiadujących elementów.

 Piły oraz wiertnice zawierające diamentowe tarcze mają szeroki zakres zastosowań. Oprócz pracy w istniejących budynkach technika diamentowa wykorzystywana jest też przy wyburzeniach i rozbiórkach.  Sprawdza się przy cięciu betonowych elementów na mniejsze, co ułatwia ich transport.  

Bezpieczne wiercenie w betonie

Profesjonalne cięcie w betonie może być wykonane wieloma urządzeniami i metodami, jednak zawsze muszą być one dobrane do danych warunków. Samo cięcie i wiercenie w betonie nie jest zajęciem prostym, a podczas jego wykonywania może zdarzyć się wiele nieoczekiwanych sytuacji. Zawsze lepiej jest zlecić to zadanie specjalistom. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne powiększenie otworu drzwiowego czy zrobienie cięć w betonie, musisz pamiętać o odpowiednim dopasowaniu tarczy tnącej do obrabianego materiału. Najlepiej jest sięgnąć po tarcze diamentowe, ponieważ praca z ich pomocą jest efektywna, precyzyjna i szybka. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas swojej pracy, pamiętaj również o:

  • odzieży roboczej – musi zapewniać swobodę ruchu, jednak nie powinien mieć luźnych, odstających elementów i sznurków, które mogłyby wkręcić się w piłę,
  • goglach lub specjalnych okularach ochronnych – zabezpieczą oczy przed pyłem (szczególnie przy technikach pyłowych),
  • kask ochronny – założony na głowę ochroni ją przed odłamkami związanymi z cięciem lub pęknięciem tarczy.
śr. ocena 0 / głosów 0