Kotły 5. klasy – dlaczego warto je instalować?

Obecnie na całym świecie bardzo dba się, aby wszelkie czynności, które wykonywane są na masową skalę, obniżały emisję CO2. Dotyczy to korzystania z samochodów, budowania domów, a także instalacji kotłów na paliwo, którą zajmiemy się w naszym artykule. Od lipca 2018 roku obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów o klasie emisji niższej niż 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Na czym polega ta regulacja i jakie są cechy kotłów 5. klasy? Zapraszamy do lektury.

Ekologia przede wszystkim

Kotły 5. klasy emitują mniej zanieczyszczeń niż starsze kotły, a ponadto są sprawniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Dzięki temu cały proces ogrzewania jest nie tylko ekologiczny, ale również czysty i komfortowy, a w modelach automatycznych – bezobsługowy. Mimo wyższej ceny, warto zainwestować w kupno kotła 5. klasy, który jest urządzeniem najwyższej jakości. Emituje on aż trzykrotnie mniej szkodliwych pyłów niż kotły najsłabszej, 3. klasy.

Warto w tym miejscu podkreślić, że większość tzw. „kopciuchów” (kotłów najgorszych pod względem jakości i bezpieczeństwa) to kotły pozaklasowe, dlatego ich właściciele nie przejmują się normami i wykorzystują je w swoich gospodarstwach do dzisiaj. Patrząc jednak w przyszłość, ich czas powinien jak najszybciej minąć, ponieważ są one zdolne do 50-krotnie większej emisji tlenku węgla niż najnowsze kotły 5. klasy. Ten argument powinien wystarczyć, aby głębiej zastanowić się nad kondycją naszego środowiska i wymienić swój kocioł na lepszy model.

Nowoczesne i sprawne kotły

Jeżeli kwestie ekologiczne nie są dość wystarczającym powodem, aby zainstalować nowoczesny kocioł, być może większą siłę przebicia będą miały zalety związane z jego sprawnością. Wynosi ona ponad 90% i pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy – dla porównania sprawność „kopciucha” wynosi ok. 50%. Inwestycja zwróci się w niedługim czasie, nawet gdy nowe paliwo do kotła będzie nieco droższe. W przypadku paliwa najlepiej sprawdzi się pelet lub ekogroszek, które są najwygodniejsze pod względem użytkowym – wyjaśnia ekspert ze Składu Opału Ekogroszek, rodzinnej firmy, która ma duże doświadczenie w dystrybucji ekogroszku.

Z czego wynika tak wysoka ekologiczność oraz sprawność kotłów 5. klasy? Przede wszystkim z zastosowania w nich nowoczesnych rozwiązań, takich jak: elektronicznie sterowane systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. W komorach kotłów znajdują się materiały ceramiczne, które akumulują ciepło, dzięki czemu tworzy się wysoka temperatura, niezbędna do spalania lotnych substancji wydzielających się z paliwa. Ponadto, w kanałach spalinowych znajdują się zawirowywacze, które zaburzają ruch spalin, co pozwala na intensywniejsze oddawanie przez nich ciepła wodzie. Przyczyniają się one również do zatrzymywania w kotle pyłu, nie przedostającego się dzięki temu do powietrza.

Podsumowując, w 2020 roku w całej Unii Europejskiej zacznie obowiązywać tzw. dyrektywa ecodesign, dlatego wymiana „kopciucha” na o wiele bardziej sprawny i ekologiczny model jest nieuchronna. Warto przy okazji spojrzeć na tę inwestycję pod względem oszczędności, wygody oraz bezpieczeństwa i zdrowia sąsiadów.

śr. ocena 5 / głosów 5